افزونه راکت چیست؟ (کاربرد، ویژگی ها، جایگزین ها، نکات مهم دانلود + آموزش)

به نام خدا. در این راهنمای جامع از مرجع آموزش وردپرس در مورد اینکه افزونه WP Rocket چیست صحبت می کنیم. کاربرد و ویژگی های این افزونه کش را در افزایش سرعت وردپرس و بهینه سازی سایت های وردپرسی بررسی می کنیم. در مورد نکات مهم دانلود و خطرات نسخه های مخرب توضیح می دهیم و لینک دانلود نسخه اورجینال افزونه WP Rocket و همچنین آموزش رایگان این پلاگین را ارائه می دهیم. در پایان نیز به این سوال پاسخ می دهیم که جایگزین های افزونه راکت چیست و چه وقت به جایگزین ها نیاز دارید. این مقاله یک آموزش وردپرس رایگان اختصاصی از وردپرس باران است و امیدواریم مورد توجه و استفاده شما قرار بگیرد.

افزونه WP Rocket چیست؟

افزونه WP Rocket یا راکت که در ترجمه فارسی با نام افزونه موشک نیز شناخته می شود، به طور خلاصه یک افزونه افزایش سرعت وردپرس است. اما اگر به طور تخصصی تر به این افزونه نگاه کنیم می توان گفت که موشک یک افزونه کش و بهینه سازی سرعت سایت های وردپرسی است. برای اینکه با تفاوت این موارد بهتر آشنا شوید، مفاهیم افزایش سرعت وردپرس، کش و بهینه سازی سرعت سایت را در ادامه به طور کامل بررسی می کنیم.

افزونه WP Rocket چیست؟ راکت وردپرس

1- افزونه افزایش سرعت سایت های وردپرسی

در نگاه اول در پاسخ به این سوال که هدف و کاربرد افزونه WP Rocket چیست مفهوم افزایش سرعت وردپرس مطرح می شود. شاید شما که این مقاله را می خوانید نیز ابتدا در مورد روش های افزایش سرعت بارگذاری سایت های وردپرسی تحقیق و جستجو کردید که به این مقاله رسیدید! پس مفهوم و هدف اصلی موشک سریع تر کردن لود سایت است.

اما افزونه راکت برای اینکه سرعت سایت را زیاد کند یک سری امکانات و ویژگی هایی به وردپرس اضافه می کند که مهترین این ویژگی ها فعال کردن کش سایت است. از این رو کاربرد این پلاگین به عنوان افزونه کش وردپرس نیز مطرح می شود که در ادامه بررسی می کنیم.

2- افزونه کش وردپرس

همان طور که اشاره شد، یکی از مهمترین امکانات افزونه موشک فعال کردن کش سایت است. مفهوم Cache یا کش موضوع بسیار مهمی است که تاثیر زیادی بر سرعت سایت دارد. با فعال کردن کش در واقع نسخه های کپی از بخش های مختلف سایت تهیه می شوند و در محلی برای دسترسی سریع ذخیره می شوند.

به طور کلی دو نوع کش داریم. کش سرور و کش مرورگر. در نوع کش سرور اطلاعاتی آماده و بر روی سرور ذخیره می شوند و در نوع مرورگر اطلاعاتی بر روی مرورگر کاربران سایت قرار می گیرد. بنابراین با اولین مراجعه کاربر به سایت شما یک سری اطلاعات در مرورگر کاربر دانلود و در مرورگر او ذخیره می شوند. در ادامه بررسی می کنیم اطلاعاتی که در هر یک از این دو نوع توسط افزونه WP Rocket کش می شوند چیست.

پیشنهاد وردپرس باران برای مطالعه: مقاله معرفی و مقایسه و دانلود 12 افزونه کش وردپرس

کش سرور

اجازه دهید ابتدا دلیل استفاده از کش را کمی بیشتر توضیح دهیم و سپس مواردی در نوع کش سرور ذخیره می شوند را فهرست کنیم.

هنگامی که یک صفحه از سایت شما در مرورگر باز می شود اطلاعات زیادی در صفحه بارگذاری می شود. از بالاترین بخش سایت شامل هدر، لوگو، منوها و بخش جستجو تا محتوای صفحه، سایدبار و فوتر که در پایین سایت است. هر بار که یک صفحه باز می شود بخش های مختلف صفحه از سرور درخواست می شوند و کنار هم چیده می شوند و نهایتا محتوای یک صفحه تشکیل می شود.

اما پردازش لازم برای ساخت یک صفحه از دریافت اطلاعات از دیتابیس و سرور و کنار هم قرار دادن المان ها معمولا فرآیندی تکراری و البته زمان بر است. کش سرور که از صفحات سایت ساخته می شود در واقع نسخه کپی از صفحه کامل و پردازش شده است که در بخشی از هاست ذخیره می شود. در بازدید های بعدی پردازش ایجاد صفحه انجام نمی شود و نسخه کش و آماده برای مرورگر کاربر ارسال می شود. با این کار افزایش سرعت بی نظیری برای کاربران ایجاد می شود.

اما مهمترین اطلاعاتی که در سرور هاست سایت کش می شوند در افزونه WP Rocket شامل چیست؟

 • نسخه کپی و آماده صفحات سایت
 • نسخه کپی و آماده از بخش هایی از صفحه
 • نسخه کش خبرخوان سایت
 • نسخه کپی و آماده از دستورات عملیاتی
 • نسخه کپی از دیتابیس
 • و…

کش مرورگر

بسیاری از اطلاعاتی که در صفحات سایت وجود دارند معمولا در تمام صفحات تکرار می شوند. مواردی مثل لوگو، فونت ها و استایل ها. بنابراین کاربران با یک بار بازدید از هر یک از صفحات سایت این موارد را یکبار دانلود کرده اند. پس شاید نیازی نباشد در بازدید از صفحات بعدی این موارد تکراری مجددا دانلود شوند. مثلا لوگو یا فونت سایت در تمام صفحات تکراری است و کاربر نیز یکبار آن ها را دانلود کرده است.

پس روش صحیح این است که اطلاعات تکراری سایت در مرورگر کاربر ذخیره یا به اصطاح کش شوند تا حجم دانلود های بعدی کاهش یابد. با همین کش مروگر افزایش سرعت وردپرس را تا حد زیادی شاهد خواهید بود.

مهمترین مواردی که می توانند در مرورگر کاربران ذخیره و کش شوند توسط افزونه WP Rocket شامل چیست؟

 • فایل های استایل CSS
 • فایل های اسکریپت JavaScript
 • فایل های فونت سایت
 • فایل های فونت آیکون های سایت
 • فایل های تصاویر و عکس ها مثل لوگو
 • و…

اما به غیر از کش کردن موارد ذکر شده کاربردهای دیگر افزونه راکت چیست؟ در ادامه در مورد موشک به عنوان یک مجموعه ابزار کامل بهینه سازی سایت صحبت می کنیم.

3- افزونه افزایش سرعت وردپرس

شاید با آماده سازی و کش صفحات سایت افزایش سرعت را تا حد زیادی تجربه کنید. ولی اقدامات دیگر یک افزونه بهینه سازی سرعت وردپرس مثل افزونه WP Rocket چیست؟ افزونه راکت یک افزونه کش ساده نیست و امکانات بسیار زیاد دیگری دارد. در ادامه بخشی از مهمترین امکانات این پلاگین حرفه ای وردپرسی را فهرست می کنیم.

 • نصب آسان و پیکربندی بسیار ساده با آموزش های وردپرس باران
 • فعال شدن کش سرور و مرورگر با فقط فعال کردن کردن افزونه
 • پیش بارگذاری کش ها بدون بازدید و مبتنی بر نقشه سایت
 • فشرده سازی GZIP
 • بهینه سازی دیتابیس
 • بهینه سازی فونت های گوگل
 • بارگذاری تنبل تصاویر
 • فشرده سازی و ترکیب فایل های CSS و JavaScript
 • تاخیر بارگذاری و اجرای کدهای جاوا اسکریپت
 • پشتیبانی از CDN و کلودفلر
 • و…

پیشنهاد وردپرس باران برای مطالعه: مقاله معرفی و مقایسه و دانلود افزونه افزایش سرعت وردپرس

افزایش سرعت = بهبود سئو = افزایش بازدید

یک معادله ساده در مورد افزایش سرعت سایت وجود دارد که به افزایش بازدید سایت شما منتج می شود. هر چقدر سایت شما سریعتر باشد از نظر موتورهای جستجو مثل گوگل سایت شما شایستگی بیشتری برای کسب جایگاه بهتر دارد. در نتیجه افزایش سرعت برابر با بهبود سئو می باشد. همچنین هر چقدر سایت شما سئو بهتری داشته باشد و در نتایج جستجو رتبه بهتری داشته باشید، مشخصا بازدید سایت شما نیز افزایش می یابد. در نتیجه سرعت سایت مستقیما بر بازدید سایت تاثیرگذار است. پس سرمایه گذاری بر روی بهینه سازی سرعت سایت سرمایه گذاری برای سئو و جذب ترافیک رایگان از موتورهای جستجو است.

پیشنهاد وردپرس باران برای مطالعه: مقاله معرفی و مقایسه و دانلود 8 افزونه سئو وردپرس

تا اینجا با افزونه راکت و امکانات و کاربردهای آن آشنا شدید و اهمیت سرعت را در افزایش بازدید و سئو بررسی کردیم. پس مطمئنا به این نتیجه رسیده اید که برای افزایش سرعت سایت خود به این افزونه نیاز دارید.

اما برای دانلود این افزونه عجله نکنید!

پیش از تهیه و نصب هر نسخه ای از افزونه موشک باید در مورد نکات مهم دانلود این پلاگین اطلاع داشته باشید. در ادامه این موضوع را بررسی می کنیم.

دانلود افزونه WP Rocket + نکات مهم دانلود

بسیاری از کاربران به دنبال دانلود رایگان افزونه wp rocket هستند. اما شما که این راهنما را مطالعه می کنید باید آگاه باشید.

افزونه راکت به طور کلی یک افزونه تجاری است و نسخه رایگان ندارد.

اما پس چرا برخی سایت ها این افزونه را رایگان منتشر می کنند؟ نکته مهم در دانلود این افزونه که باید توجه ویژه داشته باشید همین موضوع است که در ادامه کمی بیشتر توضیح می دهیم.

نکته خیلی مهم در دانلود افزونه راکت چیست؟

نکته مهم این است که راکت رایگان نیست و نسخه رایگان ندارد و نباید دنبال نسخه رایگان باشید! هیچ سایت یا شرکتی برای تهیه یک افزونه هزینه نمی کند و آن را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار دهد.

توجه داشته باشید که برخی سایت ها با اهداف سودجویانه نسخه های مخربی از این افزونه را به صورت رایگان منتشر می کنند. که متاسفانه برخی سایت های ایرانی نیز از این نسخه ها کپی برداری کرده و در سایت خود منتشر می کنند.)

پس اگر دیدید سایتی یک نسخه رایگان از این افزونه تجاری را منتشر کرده است، شک نکنید که اهداف سودجویانه ای از این کار دارد.

در اکثر موارد افزونه های تجاری که به صورت رایگان منتشر می شوند حاوی کدهای مخرب هستند که به سادگی امکان هک کردن سایت شما یا استفاده از منابع و دریافت بک لینک و… را برای سودجویان فراهم می کند.

به قالب ها و افزونه های تجاری وردپرس که به صورت رایگان منتشر می شوند اصطلاحا نسخه نال شده می گویند. در ویدئوی راهنمای لینک زیر به طور کامل در مورد استفاده از افزونه های نال توضیح داده شده است.

این ویدئو را حتما ببینید: افزونه نال شده وردپرس چیست؟

دانلود نسخه اورجینال افزونه راکت

وردپرس باران به عنوان مرجع دانلود قالب و افزونه های اورجینال وردپرس، افزونه WP Rocket را تهیه، فارسی سازی و فعال سازی کرده و با لایسنس فعال و نامحدود برای کاربران ایرانی آماده کرده است.

مرجع دانلود نسخه اورجینال افزونه راکت چیست؟

با تهیه نسخه اورجینال این افزونه از وردپرس باران علاوه بر یک عمر پشتیبانی و بروزرسانی، کاملترین نسخه افزونه را با امکانات نامحدود و لایسنس فعال سازی شده دریافت خواهید کرد. پس با یک بار هزینه برای تهیه نسخه اصلی این افزونه تمام نسخه های بعدی را نیز به صورت رایگان دریافت خواهید کرد.

برای تهیه نسخه وردپرس باران که به صورت چندزبانه (فارسی و انگلیسی) و با پشتیبانی و بروزرسانی رایگان ارائه می شود می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

لینک خرید افزونه WP Rocket از سایت سازنده Buy Here

لینک نسخه فارسی افزونه راکت

آموزش افزونه wp rocket

3 دوره آموزش افزونه WP Rocket وردپرس باران شامل چیست؟

پس از تهیه نسخه اورجینال افزونه راکت که لینک آن در بخش قبل ارائه شد باید آن را نصب و پیکربندی کنید. آموزش کامل و جامعی از این افزونه و روش ها و تکنیک های افزایش سرعت سایت به کمک آن در وردپرس باران ارائه شده است. شما می توانید با آموزش رایگان افزونه WP Rocket و دوره های حرفه ای تر بهینه سازی وردپرس به طور کامل بر تنظیمات افزونه WP Rocket مسلط شوید.

برای شروع بهینه سازی و افزایش سرعت سایت وردپرسی خود پیشنهاد می کنیم همین حالا به صفحه آموزش افزونه WP Rocket مراجعه کنید.


اما در ادامه جایگزین های افزونه موشک را نیز بررسی می کنیم.

بهترین جایگزین افزونه wp rocket چیست؟

اما افزونه موشک تنها افزونه بهینه سازی سرعت سایت های وردپرسی نیست و جایگزین هایی می توانید برای ان پلاگین داشته باشید.

همان طور که اشاره شد، افزونه راکت یک افزونه حرفه ای برای افزایش سرعت وردپرس می باشد. اگرچه افزونه های متعددی برای بهینه سازی سرعت سایت های وردپرسی وجود دارند ولی از نظر کیفیت و کارایی افزونه هایی در سطح این پلاگین کم هستند. در این قسمت افزونه مرغ مگس خوار را به عنوان یک افزونه حرفه ای و جایگزین برای افزونه WP Rocket معرفی می کنیم که حتی امکاناتی به مراتب بیشتر و حرفه ای تر در اختیار شما قرار می دهد.

افزونه مرغ مگس خوار، بهترین جایگزین افزونه موشک

جایگزین افزونه WP Rocket چیست : دانلود افزونه Hummingbird Pro

افزونه Hummingbird Pro یا به فارسی مرغ مگس خوار وردپرس یک افزونه بهینه سازی سرعت وردپرس است. این پلاگین تمام امکانات افزونه راکت را با جزئیات بسیار بیشتری دارد. تنظیمات مرغ مگس خوار نسبت به افزونه موشک قابلیت سفارشی سازی و کنترل دقیق گزینه ها را در اختیار شما قرار می دهد. یعنی شما برای هر ویژگی بهینه سازی گزینه های زیادی برای کنترل کامل آن خواهید داشت.

نسخه اورجینال و فارسی دانلود افزونه Hummingbird Pro با پشتیبانی و بروزرسانی رایگان در وردپرس باران ارائه شده است.

مزیت های افزونه wp rocket چیست؟

شاید دانلود Himmingbird Pro با توجه به امکانات بیشتر و قابلیت های سفارشی سازی که دارد گزینه جذاب تری باشد. اما کار کردن با تنظیمات مرغ مگس خوار چالش های بیشتری نیز نسبت به موشک دارد.

تنظیمات افزونه مرغ مگس خوار گسترده و پیچیده هستند و برای کاربران مبتدی پیشنهاد نمی شوند. اما اگر در زمینه کار کردن با پلاگین های وردپرسی کمی حرفه ای تر هستید و برای افزایش سرعت سایت خود وقت و انرژی می گذارید مشخصا Hummingbird Pro بهترین انتخاب است.

پس مزیت افزونه WP Rocket چیست؟

مهمترین مزیت افزونه راکت تنظیمات ساده و کاراریی آسان آن است. تنظیمات به گونه ای ساده سازی شده اند که هر کاربری می تواند با آن ارتباط برقرار کند. پس اگر نمی خواهید خیلی درگیر تنظیمات پیچیده و گزینه های حرفه ای بهینه سازی سرعت سایت شوید، افزونه موشک انتخاب مناسب تری برای شما است.

خلاصه این راهنما در چند جمله کوتاه

 • افزونه راکت یک افزونه برای افزایش سرعت سایت های وردپرسی است.
 • از مهمترین امکانات این پلاگین فعال کردن کش سرور و مرورگر برای سایت است.
 • افزونه موشک یک افزونه کش ساده نیست و در واقع یک افزونه بهینه سازی وردپرس با امکانات بسیار کامل است.
 • افزونه روکت یک افزونه تجاری است و نسخه رایگان ندارد.
 • برخی افراد سودجو نسخه های مخربی از این افزونه را به صورت رایگان منتشر می کنند که موجب هک شدن سایت شما می شود.
 • مرجع دانلود نسخه اورجینال این افزونه وردپرس باران می باشد: لینک دانلود افزونه راکت
 • آموزش رایگان کار با این افزونه در وردپرس باران ارائه شده است: لینک آموزش افزونه WP Rocket
 • افزونه پیشنهادی جایگزین با امکانات بیشتر ولی تنظیمات پیچیده تر مرغ مگس خوار است: لینک دانلود افزونه Hummingbird Pro

با ما در وردپرس باران مرجع آموزش وردپرس همراه باشید.

سایر قسمت های دوره آموزش رایگان افزونه WP Rocket را نیز مشاهده کنید:

4 دیدگاه. دیدگاهی بگذارید

 • Avatar
  ماندانا
  2021-03-21 16:34

  مرسی از برای توضیحات کامل و جامع شما در مورد راکت و خطرات نسخه های رایگان. همین حالا نسخه اورجینال را از وردپرس باران تهیه کردم و بدون مشکل نصب شد. من کاملا از خریدم راضیم

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-03-21 19:48

   سلام خانم ماندانا
   ضمن عرض تبریک سال جدید، خوشحالیم که از افزونه کش معرفی شده رضایت دارید.
   با سپاس و آرزوی موفقیت برای شما

   پاسخ
 • Avatar
  یاسر محمود آبادی
  2021-05-19 14:37

  مقاله افزونه wp rocket چیست؟ به طور کامل و با زبان ساده و سیوا تمام آنچه که برای انتخاب افزونه کش وردپرس نیاز بود را در اختیارم گذاشت. با تشکر از شما از برای نگارش این محتوای کاربردی.

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-05-19 19:49

   سلام آقای محمود آبادی
   سپاس از حسن توجه شما و خوشحالیم که این راهنما مورد توجه قرار گرفته است.
   با سپاس و آرزوی موفقیت برای شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

افزونه WP Rocket چیست؟
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست