جلسه 01: وردپرس چیست؟ کاربرد WordPress چیست؟ (مدیریت محتوای وردپرس)

سیستم مدیریت محتوای وردپرس چیست؟ کاربرد WordPress چیست؟ به مرجع آموزش وردپرس خوش آمدید. خوشحالیم که دوره آموزش وردپرس سایت وردپرس باران را برای آموزش کار با وردپرس انتخاب نموده اید. در این دوره قصد داریم وردپرس را از صفر تا صد در یک دوره کامل آموزش دهیم. در این جلسه به این سوال که وردپرس چیست و چه کاربردی دارد؟ پاسخ می دهیم. مباحثی چون برنامه وردپرس چیست و طراحی سایت با وردپرس چیست و چگونه سایت بسازیم را بررسی می کنیم. در جلسات بعدی با معرفی و دانلود وردپرس و آموزش نصب وردپرس ادامه می دهیم. سپس به آموزش بخش های مختلف پیشخوان مدیریت وردپرس می پردازیم. پس در این دوره بی نظیر با ما همراه باشید.

وردپرس چیست؟ کاربرد WordPress چیست؟

تعاریف متعددی برای وردپرس در وب فارسی ارائه شده است. در این قسمت سعی می کنیم تا با چند تعریف ساده و سپس تخصصی تر به این سوال که وردپرس چیست پاسخ جامعی ارائه دهیم. با یک تعریف ساده از کاربرد WordPress از مرجع آموزش وردپرس شروع می کنیم.

وردپرس چیست؟ WordPress چیست؟ سیستم مدیریت محتوای وردپرس

وردپرس چیست و چه کاربردی دارد به زبان ساده از وردپرس باران

برای ارائه یک پاسخ ساده و سریع به پرسش وردپرس چیست می توانیم بگوییم که WordPress یک نرم افزار تحت وب است. با نصب وردپرس بر روی یک سرور می توانیم به سادگی و در 5 دقیقه یک سایت راه اندازی کنیم. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا محسوب می شود. با طراحی سایت با وردپرس به سادگی می توانیم یک سایت راه اندازی کنیم. سپس با پنل مدیریتی ساده آن به مدیریت محتوای سایت بپردازیم. تولید محتوا کنیم. مطلب منتشر نماییم. حتی با تبدیل وردپرس به فروشگاه به فروش آنلاین محصولات خود بپردازیم.

وردپرس چیست به نقل از ویکی پدیا

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت ها و وبلاگ ها می باشد. وردپرس از ابتدا تنها یک سرویس وبلاگ نویسی رایگان بود و امکانات خوبی را در اختیار وبلاگ نویسان قرار می داد. سپس به صورت یک سیستم مدیریت محتوا برای مدیریت سایت معرفی شد. وردپرس با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده و از دیتابیس MySQL بهره می برد. وردپرس در پیشبرد پروژه موفق بی تو و در سال ۲۰۰۳ میلادی شکل گرفت. نام وردپرس را کریستین اسلک، دوست مت مولنوگ (توسعه دهنده پایه وردپرس) پیش نهاد داد. از آن پس وردپرس با سرعت و پیشرفتی قابل ملاحظه همه گیر شد. اکنون نیز می توان وردپرس را معروف ترین و پرکاربردترین ابزار ساخت وبلاگ و سایت حرفه ای دانست. (منبع: ویکی پدیا)

پاسخ وردپرس چیست به صورت تخصصی تر

خیلی نمی خواهیم پاسخ وردپرس چیست را تخصصی کنیم! وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است. در واقع یک نرم افزار تحت وب در دسته ی سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS ها که مخفف (Content Management System) می باشند، قرار میگیرد. با نصب نرم افزار وردپرس روی سرور، امکان مدیریت محتوا به آسانی فراهم می شود. بیشترین کاربرد وردپرس برای راه‌اندازی و ساخت یک وبلاگ یا یک سایت می‌باشد. همچنین قابلیت ایجاد شبکه اجتماعی با افزونه های قدرتمند همچون buddypress . ایجاد انجمن با افزونه bbpress ، و… را داراست. چون وردپرس دارای هسته‌ای قدرتمند است و پر مخاطب ترین نرم افزار در این زمینه می باشد. نرم افزار تحت وب وردپرس متن باز یا Open Source می باشد و هسته آن توسط افراد مختلفی توسعه یافته است. این سیستم مدیریت محتوا به زبان PHP و بر مبنای استفاده از دیتابیس MySQL نوشته شده است.

زبان وردپرس چیست؟

هسته وردپرس همان طور که اشاره شد به زبان PHP نوشته شده است. همچنین برای ذخیره اطلاعات از دیتابیس MySQL در WordPress استفاده شده است. بسیاری از کاربران در شروع کار با وردپرس سوال می کنند که زبان وردپرس چیست؟ باید بگوییم که برای طراحی سایت با وردپرس نیاز به دانش برنامه نویسی نخواهید داشت. وردپرس رویای طراحی سایت در 5 دقیقه را آن هم بدون نیاز به کدنویسی محقق کرده است. این که گفته می شود زبان وردپرس PHP است و متن باز است برای توسعه دهنگان می باشد. یعنی اگر دانشی در زبان PHP داشته باشید به کمک مستندات وردپرس می توانید تغییراتی در آن ایجاد کنید. با توسعه افزونه وردپرس می توان امکانات وردپرس را نیز افزایش داد. افزونه های متعددی برای وردپرس نیز توسط توسعه دهندگان مختلف ارائه شده است.

وردپرس چگونه کار میکند؟

با طراحی سایت با وردپرس به سادگی می توانید با آن کار کنید. وردپرس یک پنل مدیریت ساده ملقب به پیشخوان برای کار با سایت را فراهم کرده است. پس از نصب وردپرس و ورود به پیشخوان وردپرس امکانات وردپرس برای مدیریت سایت در یک نگاه در دسترس می باشند. با ورود به بخش های مختلف به سادگی می توانید به ساخت نوشته، برگه و… بپردازید.

مهمترین بخش های پیشخوان وردپرس:

 • پیشخوان
 • نوشته ها
 • برگه ها
 • رسانه
 • دیدگاه ها
 • نمایش
 • قالب وردپرس
 • منو ها
 • ابزارک ها
 • افزونه ها
 • کاربران
 • تنظیمات
 • و…

مرجع دانلود وردپرس چیست؟ یا کجاست؟

وردپرس به صورت رایگان از سایت wordpress.org قابل دانلود می باشد. همچنین وردپرس از زبان های مختلف از جمله زبان فارسی پشتیبانی می کند و نسخه وردپرس فارسی نیز به صورت رایگان از سایت wp-persian.com قابل دانلود می باشد. هم اکنون با مراجعه به یکی از سایت های نام برده می توانید جدیدترین نسخه وردپرس را به صورت رایگان دانلود نمایید. همچنین ما در وردپرس باران برای سهولت دسترسی شما کاربران عزیز، لینک دانلود رایگان وردپرس فارسی و انگلیسی را در مقاله ای جداگانه قرار داده ایم. تا همواره جدیدترین نسخه وردپرس در مقاله مذکور در دسترس باشد. از لینک زیر اطلاعات کامل در مورد نسخه های فارسی و انگلیسی را از مرجع آموزش وردپرس مطالعه و یکی از نسخه ها را دانلود نمایید.

لینک دانلود رایگان نسخه نهایی وردپرس فارسی یا انگلیسی: دانلود وردپرس

وردپرس چه کاربردی دارد؟

پاسخ به این که کاربرد وردپرس چیست؟ شاید در حالت کلی دشوار باشد. چرا که ویژگی های بی شمار وردپرس، این سیستم مدیریت محتوا را به یک سیستم همه کاره در راه اندازی سایت تبدیل نموده است. در ادامه تنها به برخی از این ویژگی های بی شمار خواهیم پرداخت.

 • وردپرس برای راه اندازی و ساخت سایت در چند دقیقه طراحی شده است.
 • به کمک وردپرس خیلی سریع سایت شما راه اندازی می شود.
 • این سیستم مدیریت محتوا یا CMS یک سایت ساز رایگان است.
 • وردپرس به راحتی روی هاست قابل نصب می باشد
 • امکان نصب وردپرس در فولدر های هاست وجود دارد و اجباری به نصب روی ریشه هاست نیست
 • امکان نصب چندین وردپرس در هاست وجود دارد و محدودیتی از این بابت وجود ندارد
 • امکان فشرده سازی مطالب و محتوا در وردپرس به راحتی با سیستم gzip فراهم شده است.
 • امکان طراحی و ساخت قالب وردپرس برای توسعه دهنگان فراهم شده است تا به دلخواه قالب وردپرس سایت خود را طراحی و شخصی سازی نمایند
 • یک سیستم جستجوی داخلی در وردپرس تعبیه شده است که کار جستجوی مطالب را بسیار ساده می نماید
 • وردپرس به طور پیش فرض امکان عضو گیری و مدیریت کاربران در سطوح دسترسی مختلف را فراهم کرده است
 • امکان نصب افزونه وردپرس طراحی شده توسط دیگران فراهم شده است تا امکانات فراوان وردپرس باز هم بیشتر و بیشتر گردد
 • در بخشی از سایت وردپرس افزونه های بسیاری به صورت رایگان جهت افزایش امکانات وردپرس برای دانلود قرار گرفته است
 • قالب های وردپرسی رایگان بسیاری نیز توسط طراحان سراسر دنیا در مخزن وردپرس برای دانلود رایگان جمع آوری شده اند
 • و بیشمار ویژگی دیگر…

اگر در مورد چگونگی استفاده از وردپرس و نصب و راه اندازی آن به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، پیشنهاد وردپرس باران شروع کار با آموزش نصب وردپرس می باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله به تعریف وردپرس، ویژگی ها و کاربردهای آن پرداختیم. به عبارتی به این سوال که طراحی سایت با وردپرس چیست و چه کاربردی دارد؟ WordPress چیست؟ در حالت کلی و به زبان ساده پاسخ دادیم. همان طور که اشاره شد، وردپرس یک نرم افزار تحت وب برای ساخت سایت و مدیریت آسان محتوا می باشد. وردپرس یک سایت ساز رایگان و سیستم مدیریت محتوا می باشد. ویژگی هایی چون نصب آسان و چندگانه وردپرس روی هاست، طراحی قالب و شخصی سازی ظاهر وردپرس و امکان استفاده از افزونه های بسیار جهت افزودن امکانات بیشتر به آن، کار با این سیستم مدیریت محتوا را ساده و لذت بخش می کند.

پیشنهاد وردپرس باران: لیست سایر آموزش های دوره آموزش کامل وردپرس در دوره آموزش رایگان وردپرس

سایر قسمت های دوره آموزش رایگان وردپرس را نیز مشاهده کنید:
دسته بندی های این مطلب: آموزش ها،آموزش های وردپرس،دوره آموزش وردپرس رایگان،وبلاگ وردپرس باران،وردپرس

16 دیدگاه. دیدگاهی بگذارید

 • ممنون از مطالب خوبتون
  برای یادگیری وکار با WordPress چه مقدماتی لازمه برای یادگیری؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-02-05 10:29

   سلام دوست من. در لینک دوره آموزش وردپرس آموزش ها از صفر شروع شده و بدون نیاز به هیچ دانش قبلی می تونید طراحی سایت با وردپرس را بدون کدنویسی و تا سطح پیشرفته یاد بگیرید. برای شما آرزوی موفقیت دارم

   پاسخ
 • Avatar
  ساسان
  2020-02-22 15:47

  سلام من از هاستینگ . هاست دارم و ازشون مشورت گرفتم خواستم از شما هم بپرسم که برای کار با ودرپرس حتما نیاز به هاست ودرپرس داریم چون من الان دارم با هاست جوملا کار میکنم مشکلی هم ندارم اما شرکت . پرسیدم گفت هاست مخصوص وردپرس بهتره برای کار با این سیستم مدیریت محتوا ممنون میشم نظرتونو بگید دوستان

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-02-22 16:25

   سلام دوست من.
   برای نصب و راه اندازی سایت با وردپرس یک هاست لینوکسی با منابع معمولی هم کافی است. در صورت ترافیک بیشتر نیز استفاده از هاست لینوکسی با منابع بیشتر پیشنهاد می شود.
   هاست وردپرس چیست؟ اصولا هاستی با عنوان “هاست مخصوص وردپرس!” وجود ندارد و این اصطلاح صرفا تبلیغات و بازاریابی برخی شرکت های هاستینگ است که با استفاده از محبوبیت وردپرس قصد جذب مشتری بیشتر دارند. امیدوارم قصد شما از درج این دیدگاه نیز تبلیغات نبوده باشد که چنین موضوعی در وردپرس باران جایگاهی نخواهد داشت.
   با آرزوی موفقیت برای شما

   پاسخ
 • Avatar
  ساسان
  2020-02-23 12:03

  بسیار ممنون از راهنمایی خوبتون ولی چون به این شرکت اعتماد کامل دارم اسمشو بردم و سوال کردم هدف تبلیغاتی نداشتم فقط خواستم نظر بقیه رو بدونم بابت این موضوع که شما بخوبی راهنمایی کردید ممنون از وردپرس باران
  راه ارتباطی هستش که برای کاربر ها نمایش داده نشود و به راحتی امکان هرگونه سوالی در مورد هاستینگ مورد نظر بنده داشته باشم؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-02-23 16:11

   خواهش می کنم. خیر، در وردپرس باران انجمن گفتگو نداریم. با سپاس

   پاسخ
 • Avatar
  شهرام
  2020-05-17 23:17

  سلام مرسی از سایت خوب شما
  بنده در حال راه اندازی سایت هستم فایل داخل wp-content رو به فایل public html انتقال دادم بعدش تموم برگه ها و نوشته ها ارور 404 رو میده به حالت اول هم برگردوندم بازم درست نشد . امکانش هست راهنمایی بفرمایید ؟

  پاسخ
  • مجید تبسمی
   مجید تبسمی
   2020-05-17 23:32

   سلام دوست من
   به طور کلی دلیلی برای انتقال فایل ها از داخل wp-content به public_html وجود ندارد و این کار طبیعتا بخشی از امکانات سایت شما از کار خواهد انداخت.
   در صورتی که راه اندازی سایت و آموزش نصب وردپرس را مطابق آموزش های وردپرس باران فرا گرفته اید احتمالا لازم است تا یکبار دیگر این بخش را با دقت بیشتری بررسی کنید تا با تسلط و فراگیری کامل بتوانید آموزش ها را ادامه دهید.
   برای رفع مشکل خطای 404 از تنظیمات پیوندهای یکتا یکبار بر روی ذخیره تغییرات کلیک کنید مشکل احتمالا برطرف می شود.
   لطفا در صورت سوال در مورد آموزش ها سوال خود را در صفحه آموزش مربوطه مطرح کنید تا امکان پاسخگویی سریعتر و دقیقتر فراهم شود.
   با تشکر

   پاسخ
 • برای ساخت سایت با وردپرس باید زبان برنامه نویسی PHP و MySQL که گفتید را بلد باشیم ؟؟؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-10-27 20:15

   سلام خانم مونا
   خیر. برای طراحی سایت با وردپرس نیازی به هیچ دانش برنامه نویسی ندارید. وردپرس تمام کدنویسی سایت شما را به طور خودکار انجام می دهد. شما فقط با المان های گرافیکی و تنظیمات ساده سایت خود را به دلخواه سفارشی سازی می کنید.
   با سپاس

   پاسخ
 • ادامه آموزش ها را از کجا باید دنبال کنم ؟

  پاسخ
  • مجید تبسمی
   مجید تبسمی
   2020-11-19 16:33

   سلام آقای رضا
   فهرست کامل آموزش ها را می توانید در پایین صفحه هر یک از جلسات ببینید.
   همچنین در صفحه آموزش وردپرس رایگان فهرست تمام جلسات دوره آمده است تا برای دسترسی به جلسات فقط یک کلیک فاصله داشته باشید.
   با تشکر

   پاسخ
 • Avatar
  حسین حاجی حسین
  2020-12-11 19:02

  سلام. به یک برنامه نویس وردپرس برای طراحی سایت بی تو بی دو زبانه نیازمندم. با احترام ، حاج حسینی

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-12-11 19:22

   سلام آقای حاجی حسین
   طراحی سایت چندزبانه با وردپرس نیازی به کدنویسی ندارد و می توانید با دانلود یک قالب وردپرس و راه اندازی سایت با بسته نصبی در کمتر از 5 دقیقه یک سایت آماده داشته باشید. همچنین با تهیه قالب از وردپرس باران امکان درخواست نصب قالب دارید تا به صورت رایگان برای شما انجام شود. در ادامه به کمک یک افزونه چندزبانه مثل افزونه WPML می توانید سایت خود دوزبانه کنید. به کمک آموزش های وردپرس باران به سادگی می توانید خودتان این مراحل را انجام دهید و بر مدیریت سایت نیز مسلط شوید تا حتی به خدمات وردپرس نیاز نداشته باشید.
   با سپاس

   پاسخ
 • سیستم‌های مدیریت محتوای وب، به طور خاص برای ایجاد صفحات وب ساخته شده‌اند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید بدون حتی یک خط کدنویسی، صفحات دلخواهتان را در فضای اینترنت ایجاد کنید. معروف‌ترین و محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوای وب، وردپرس است البته از دیگر سیستم‌های مدیریت محتوای وب، می‌توان به جوملا، دروپال، پرستاشاپ و… اشاره کرد که البته هیچ کدام محبوبیت وردپرس را در میان کاربران ندارند.
  از 27 می 2003 که برای اولین بار وردپرس منتشر شده تا به امروز، قالب های وردپرس بهترین و سریعترین راهکارهای طراحی وب سایت آماده هستند.

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-02-16 10:14

   سلام خانم آذر
   سپاس از توضیحات ارزشمند شما در مورد WordPress و اشاره به تاریخچه و محبوبیت این سایت ساز رایگان.
   برای شما آرزوی موفقیت دارم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

وردپرس چیست؟ WordPress چیست؟ (مدیریت محتوای وردپرس)
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست