نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp و XAMPP (جامع)

نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp و XAMPP (جامع)

[آپدیت پاییز 1397] در پست قبلی از مرجع آموزش وردپرس، مقدمه آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست و هاست را بیان نمودیم. مفاهیم هاست، دامنه و لوکال هاست را به زبان ساده شرح دادیم. اکنون در این مقاله قصد داریم در ادامه دوره آموزش وردپرس، آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp و آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP برای لینوکس ویندوز مکینتاش را ارائه دهیم. ابتدا نصب وردپرس روی ویندوز را با نصب وردپرس روی کامپیوتر مکینتاش یا لینوکس مقایسه می کنیم. سپس آموزش تصویری نصب وردپرس روی لوکال هاست را ارائه می دهیم.

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم برای نصب وردپرس روی لوکال هاست باید محیط هاست را روی کامپیوتر شبیه سازی کنیم. شبیه سازی هاست روی کامپیوتر با نصب نرم افزار های شبیه ساز امکان پذیر می باشد. نرم افزار های مختلفی برای شبیه سازی هاست و سرور وجود دارند. دراین مقاله به بررسی کامل 2 نرم افزار محبوب برای آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست می پردازیم.


نصب وردپرس روی هاست؟ در مقالات جداگانه آموزش نصب وردپرس بر روی هاست بررسی شده اند:

در صورتی که می خواهید نصب وردپرس روی هاست سی پنل را بیاموزید، نصب وردپرس روی هاست را مطالعه نمایید.

همچنین برای نصب وردپرس روی هاست دایرکت ادمین، نصب وردپرس روی دایرکت ادمین را مطالعه فرمایید.


آموزش نصب وردپرس روی ویندوز 🆚 نصب وردپرس روی کامپیوتر لینوکس یا مکینتاش

پیش از شروع آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست باید توضیحاتی در مورد نرم افزار های موجود ارائه دهیم. نرم افزار های موجود برای آموزش نصب وردپرس روی ویندوز و نصب وردپرس رو کامپیوتر با سیستم عامل لینوکس یا مکینتاش متفاوت می باشند. چون معماری سیستم عامل ها با هم متفاوت است. لذا ارائه دهنده نرم افزار شبیه ساز هاست و سرور باید نرم افزار هایی متناسب با نوع سیستم عامل ارائه دهند. در ادامه نرم افزار نصب وردپرس روی ویندوز را با نصب وردپرس روی کامپیوتر با سیستم عامل دیگر مقایسه می کنیم.

نصب وردپرس روی ویندوز

نصب وردپرس روی ویندوز با هر دو نرم افزار شبیه ساز هاست روی کامپیوتر که بررسی می کنیم امکان پذیر است. بنابراین محدودیتی در انتخاب نرم افزار برای نصب وردپرس روی ویندوز نخواهید داشت. همان طور که آمار نشان می دهد محبوب ترین سیستم عامل کامپیوتر جهان ویندوز می باشد. در کشور عزیزمان ایران نیز اکثر کاربران از ویندوز استفاده می کنند. همچنین خرید هاست برای شروع کار با وردپرس برای بسیاری از کاربران هزینه اضافی محسوب می شود. چرا که به سادگی و با آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp یا XAMPP می توان اقدام به نصب وردپرس روی کامپیوتر کرد.

نرم افزارهای شبیه ساز هاست و سرور برای ویندوز:

 • نرم افزار Wamp یا WampServer (ومپ سرور)
 • نرم افزار XAMPP (زمپ)

در ادامه آموزش نصب وردپرس روی ویندوز با هر دو نرم افزار ارائه شده است. بنابراین از نظر آموزش نیز وردپرس باران کاملا راه را برای انتخاب شما باز گذاشته است. آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP و آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp در ادامه همین همقاله موجود می باشد. پیشنهاد وردپرس باران استفاده از نرم افزار XAMPP می باشد.

نصب وردپرس روی کامپیوتر لینوکس یا مکینتاش

برای نصب وردپرس روی کامپیوتر با سیستم عامل لینوکس یا مکینتاش نیز نگران نباشید. نرم افزار شبیه ساز هاست و سرور معرفی شده برای این موارد نیز در این آموزش موجود است. بنابراین آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست در این نوشتار برای لینوکسی ها و کاربران اپل نیز کاربرد دارد.

نرم افزارهای شبیه ساز هاست و سرور برای لینوکس و مکینتاش :

نرم افزار Wamp یا WampServer (ومپ سرور)

همان طور که اشاره شده آموزش نصب وردپرس روی Wamp و آموزش نصب وردپرس روی XAMPP در این مقاله ارائه شده است. اما برای کاربران لینوکسی و مک فقط آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP به کار می آید. پیشنهاد وردپرس باران آموزش نصب وردپرس در XAMPP می باشد. چرا که در تمام سیستم عامل ها نسخه نصبی این نرم افزار ها موجود است. همچنین نرم افزار MAMP نیز به طور اختصاصی برای سیستم عامل مک ارائه شده است.


آموزش تصویری نصب وردپرس روی لوکال هاست

هدف وردپرس باران در این مقاله ارائه یک آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست جامع و گام به گام می باشد. بنابراین در این مقاله به آموزش تصویری نصب وردپرس روی لوکال هاست پرداخته ایم. در مورد آموزش ها نیز سعی کرده ایم آموزش نصب وردپرس روی XAMPP و آموزش نصب وردپرس روی wamp را به عنوان دو نرم افزار محبوب این زمینه ارائه دهیم.

آموزش نصب وردپرس روی XAMPP

نرم افزار XAMPP یک نرم افزار چند سکو می باشد. به این معنا که ارائه دهنده این نرم افزار آن را برای سیستم عامل های مختلف ارائه می دهد. بنابراین برای آموزش نصب وردپرس روی XAMPP محدود به سیستم عامل خاصی نخواهید بود. نرم افزار XAMPP از Apache + MariaDB + PHP + Perl پشتیبانی می کند. در واقع از سرواژه همین کلمات گرفته شده است. این نرم افزار شبیه سازی سرور و هاست برای کامپیوتر برای سیستم عامل های محبوب زیر ساخته شده است.

سیستم عامل های پشتیبانی شده توسط نرم افزار XAMPP:

 • ویندوز مایکروسافت
 • مکینتاش اپل
 • لینوکس

آموزش نصب وردپرس روی Wamp

نرم افزار WampServer مخصوص کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز می باشد. بنابراین برای آموزش نصب وردپرس روی Wamp باید یک سیستم ویندوزی داشته باشید. نرم افزار WampServer یک محیط توسعه وب است که برای ویندوز ارائه شده است. این نرم افزار از Apache2 + PHP + MySQL database Alongside + PhpMyAdmin پشتیبانی می کند. این نرم افزار شبیه سازی سرور و هاست برای ویندوز برای سیستم عامل های معماری زیر ساخته شده است.

سیستم عامل های پشتیبانی شده توسط نرم افزار WampServer:

 • ویندوز 32 بیتی
 • ویندوز 64 بیتی

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp یا WampServer (ومپ سرور)

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp و XAMPP تقریبا مشابه است. از آن جایی که نرم افزار WampServer فقط برای ویندوز ارائه شده است، اما XAMPP برای مکینتاش، لینوکس و ویندوز ارائه می شود. بنابراین این آموزش را با نرم افزار XAMPP پیش می بریم تا فارغ از نوع سیستم عامل بتوانید از این آموزش استفاده لازم را ببرید.

چک لیست نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp

 • دانلود نرم افزار WampServer
 • نصب نرم افزار WampServer
 • فعال کردن سرویس های Wamp
 • دانلود وردپرس
 • انتقال فایل نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp
 • ساخت دیتابیس برای نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp
 • اتصال وردپرس به دیتابیس لوکال هاست
 • نصب وردپرس و راه اندازی وردپرس در 5 دقیقه
 • ورود به پیشخوان و تمام

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp طبق مراحل چک لیست فوق می باشد. ولی پیشنهاد وردپرس باران آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP می باشد که البته فرقی بین مراحل دو نرم افزار وجود ندارد.


آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP

همان طور که اشاره شد نرم افزارهای متعددی برای شبیه سازی هاست در کامپیوتر و نصب وردپرس روی لوکال هاست وجود دارد. از معروف ترین شبیه سازهای هاست در کامپیوتر WampServer در ویندوز و XAMPP در هر سه سیستم عامل ویندوز، لینوکس و مکینتاش می باشند. نرم افزار XAMPP در همه سیستم عامل ها قابل نصب و راه اندازی است. بنابراین آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست ویندوز، لینوکس و مکینتاش را با این نرم افزار پیشنهاد می کنیم.

نرم افزار WampServer فقط برای ویندوز ارائه شده است، اما XAMPP برای مکینتاش، لینوکس و ویندوز ارائه می شود.

چک لیست نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP

 • دانلود نرم افزار XAMPP
 • نصب نرم افزار XAMPP
 • فعال کردن سرویس های XAMPP
 • دانلود وردپرس
 • انتقال فایل نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP
 • ساخت دیتابیس برای نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP
 • اتصال وردپرس به دیتابیس لوکال هاست
 • نصب وردپرس و راه اندازی وردپرس در 5 دقیقه
 • ورود به پیشخوان و تمام

در ادامه آموزش نصب وردپرس روی لکال هاست XAMPP طبق مراحل چک لیست فوق ارائه می شود.

دانلود نرم افزار XAMPP برای نصب وردپرس روی لوکال هاست

نرم افزار شبیه ساز هاست XAMPP یک نرم افزار رایگان می باشد. دانلود آخرین نسخه XAMPP از سایت سازنده به صورت رایگان در دسترس می باشد. برای مشاهده لینک دانلود آخرین نسخه XAMPP به بخش دانلود همین صفحه مراجعه نمایید.

نصب نرم افزار XAMPP

نرم افزار XAMPP مثل اکثر نرم افزار های کامپیوتر به سادگی فشردن چند دکمه نصب می شود. لذا از توضیح چگونگی نصب XAMPP خودداری می کنیم.

فعال کردن سرویس های XAMPP و آماده سازی برای نصب وردپرس روی لوکال هاست

پس از نصب و اجرای نرم افزار شبیه ساز هاست XAMPP صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد.

wordpress-localhost-installation-with-xampp-1-wpbaran-ir

پیش از نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP برای شروع کار، نیاز است تا سرویس های مورد نیاز را فعال کنیم. برای این منظور به دو سرویس Apache و MySQL نیاز داریم. لذا این دو سرویس را با فشردن دکمه های start مقابل عنوان های مربوطه فعال می کنیم. پس از چند ثانیه رنگ پس زمینه عنوان سرویس های فعال شده به رنگ سبز روشن تغییر پیدا می کند. در این مرحله سرویس های نرم افزار XAMPP فعال شده و هاست شبیه سازی و آماده نصب وردپرس می باشد.

wordpress-localhost-installation-with-xampp-2-wpbaran-ir

نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP

برای نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP نیاز به دانلود وردپرس داریم. پیش تر در مورد دانلود وردپرس و تفاوت نسخه فارسی و انگلیسی آن مقاله ای نوشته ایم. همچنین دانلود آخرین نسخه وردپرس را نیز همواره در این مقاله موجود است. برای دانلود به لینک زیر مراجعه نمایید.

پست دانلود وردپرس : دانلود وردپرس فارسی

پس از دانلود وردپرس که یک فایل فشرده است باید آن را در مسیر مناسب قرار دهیم. لذا به مسیر زیر در کامپیوتر مراجعه می کنیم. آدرس نمونه زیر در ویندوز می باشد که در لینوکس و مکینتاش نیز مشابه همین آدرس خواهد بود.

C:\xampp\htdocs

سپس فایل فشرده پکیج دانلودی وردپرس را در این مسیر استخراج می کنیم. به طور پیش فرض پکیج وردپرس در یک فولدر به نام wordpress قرار دارد. برای اینکه سایت ساخته شده با وردپرس در آدرس اصلی نمایش داده شود کلیه فایل های موجود در این فولدر را از آن خارج می کنیم. بنابراین تمام فایل های موجود در فولدر وردپرس را روی مسیر معرفی شده خواهیم داشت. در ادامه آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP باید دیتابیس بسازید.

ساخت دیتابیس برای نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP

در ادامه آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP باید اشاره کنیم که وردپرس برای کار کردن نیاز به دیتابیس دارد. تنظیمات و اطلاعات پست ها و… همگی در دیتابیس ذخیره می گردند. بنابراین پیش از هر کار برای نصب وردپرس باید یک دیتابیس بسازیم. برای این منظور در نرم افزار XAMPP روی دکمه admin مقابل MySQL کلیک کنید یا آدرس زیر را در مروگر اینترنتی وارد می کنیم:

http://localhost/phpmyadmin/

با وارد کردن آدرس فوق به صفحه مدیریت دیتابیس وارد می شوید. تصویر زیر:

wordpress-installation-tutorial-phpmyadmin-wpbaran-ir

برای ساخت دیتابیس برای وردپرس، ابتدا روی New در نوار سمت چپ کلیک کنید. وارد بخش ساخت دیتابیس جدید می شوید. تصویر زیر:

wordpress-installation-tutorial-phpmyadmin-2-wpbaran-ir

یک نام برای دیتابیس وارد نمایید و بر روی Create کلیک نمایید تا دیتابیس ساخته شود. توجه داشته باشید که نام دیتابیس می تواند هرچیزی باشد. ولی باید آن را به خاطر بسپارید یا در جایی یادداشت نمایید تا در مراحل بعدی از آن استفاده نمایید. برای مثال ما عنوان wpbaran را برای نام دیتابیس خود انتخاب می کنیم.

تا اینجای آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست XAMPP دیتابیس ساخته شده است و دیگر کاری با دیتابیس ندارید. بقیه کار ها را به خود وردپرس بسپارید. وردپرس مدیریت دیتابیس را کاملا خودکار و بدون نیاز به هیچ دانشی در مورد دیتابیس از سوی مدیر سایت انجام می دهد. فقط کافی است دیتابیس را به وردپرس متصل نمایید. در ادامه کانفیگ وردپرس جهت اتصال به دیتابیس را شرح خواهیم داد.

ادامه آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست ❗

از این مرحله به بعد آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp و XAMPP کاملا مشابه می باشد. لذا از تکرار آموزش برای دو نرم افزار خودداری می کنیم و یک آموزش مشترک برای ادامه نصب وردپرس روی لوکال هاست در Wamp و XAMPP ارائه می دهیم. با ادامه آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست با ما همراه باشید.

اتصال وردپرس به دیتابیس لوکال هاست Wamp یا XAMPP

در این قسمت از آموزش نصب وردپرس در لوکال هاست باید وردپرس را به دیتابیس متصل نمایید. برای اتصال وردپرس به دیتابیس لوکال هاست ابتدا آدرس زیر را در مرورگر خود باز کنید:

http://localhost/wp-admin/setup-config.php

صفحه زیر را مشاهده می کنید:

wordpress-installation-tutorial-wp-config-wpbaran-ir

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp یا XAMPP را ادامه می دهیم. روی بزن بریم کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید. عنوان دیتابیس را مقابل نام پایگاه داده قرار دهید. ما در مرحله قبل نام دیتابیس را wpbaran انتخاب کرده بودیم. لذا این نام را وارد می کنیم. برای نام کاربری مقدار root و رمز را خالی رها می کنیم. میزبان پایگاه داده را بدون تغییر و برابر localhost می گذاریم و پیشوند جدول را به دلخواه و ترجیحا یک مقدار کوچک مثلا wb_ قرار دهید. حال روی فرستادن کلیک نمایید.

wordpress-installation-tutorial-wp-config-2-wpbaran-ir

در صورتی که تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید به صفحه راه اندازی وردپرس هدایت می شوید.

نصب وردپرس و راه اندازی وردپرس در 5 دقیقه 🚀

تا اینجای آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp یا XAMPP، اتصال وردپرس به دیتابیس تکمیل شده است. برای راه اندازی سایت وردپرسی روی دکمه راه اندازی نصب کلیک کنید تا به صفحه زیر هدایت شوید:

wordpress-installation-tutorial-wp-install-wpbaran-ir

به فرآیند معروفِ پنج دقیقه‌ایِ راه‌اندازی وردپرس خوش آمدید! اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در مسیر استفاده از گسترده‌ترین و پرتوان‌ترین نرم‌افزار نشر الکترونیک جهان قرار بگیرید.

خوب، در این مرحله از آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp یا XAMPP اطلاعات سایت و ورود به پنل مدیریت را باید تنظیم نمایید. در کادر مربوط به نام سایت، یک نام برای سایت خود انتخاب نمایید. برای پنل مدیریت سایت یک نام کاربری و رمز تعیین کنید و در پایان آدرس ایمیل خود را به عنوان مدیر سایت وارد نمایید. توجه فرمایید تمام این اطلاعات را بعدا نیز می توانید تغییر دهید. پس از تکمیل فرم روی راه اندازی وردپرس کلیک نمایید. صفحه زیر را مشاهده می کنید:

wordpress-installation-tutorial-wp-install-2-wpbaran-ir

اکنون روی ورود کلیک نمایید تا به صفحه ورود وردپرس هدایت شوید.

ورود به پیشخوان وردپرس – پنل مدیریت وردپرس

در این صفحه می توانید با وارد کردن نام کاربری و رمزی که در مرحله قبل وارد کرده بودید وارد پنل مدیریت وردپرس شوید. لذا نام کاربری و رمز را وارد کرده و روی ورود کلیک نمایید. وارد پنل مدیریت وردپرس یا به اصطلاح پیشخوان وردپرس می شوید.

wordpress-installation-tutorial-wp-admin-wpbaran-ir

از این پس می توانید برای ورود به پنل مدیریت وردپرس یا همان پیشخوان وردپرس از آدرس زیر استفاده نمایید:

http://localhost/wp-admin/

تبریک می گوییم. آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست Wamp یا XAMPP تمام شده است. شما می توانید از آدرس localhost در مرورگر خود سایت وردپرسی خود را مشاهده نمایید. همچنین از پیشخوان وردپرس سایت خود را مدیریت نمایید.


پیشنهاد وردپرس باران:

لیست سایر آموزش های دوره آموزش گام به گام وردپرس: دوره آموزش کامل وردپرس


 

‫4.6/5 (بررسی 11)

دانلود نرم افزار XAMPP

دانلود نرم افزار XAMPP

دانلود نرم افزار WampServer

دانلود نرم افزار WampServer

دانلود نرم افزار MAMP

دانلود نرم افزار MAMP

اگر مطلب را می پسندید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

20
یک پاسخ بگذارید

avatar
4 دیدگاه ها
16 پاسخ ها
6 دنبال کنندگان
 
بیشترین بازخورد
داغ ترین دیدگاه
7 نویسندگان دیدگاه
علیعلیmohammadرویامحمد نویسندگان دیدگاه های اخیر
  اشتراک  
مشترک شدن در
مجید
عضو
مجید

سلام با تشکر
مو به مو اجرا کردم
ولی لوکا هاست را باز نمی کند مرور گر
http://localhost/phpmyadmin /
را باز نمی کند

رویا
مهمان
رویا

سلام من تو مرحله اتصال وردپرس به دیتابیس لوکال هاست Wamp یا XAMPP به مشکل برخوردم ارور ۴۰۴ میده :
Object not found!
The requested URL was not found on this server. If you entered the URL manually please check your spelling and try again.

If you think this is a server error, please contact the webmaster.

Error 404
localhost
Apache/2.4.38 (Win32) OpenSSL/1.1.1a PHP/7.3.2

البته من پورت ۸۰ رو به ۸۰۸۰ تو کانفیگ تغییر دادم برای این لینک هم پورت ۸۰۸۰ رو میزنم ولی این ارور رو میده

علی
مهمان
علی

با سلام من تمام راه هایی که گفته شده بود رو انجام دادم ولی اروری با این عنوان میاد:
امکان انتخاب پایگاه داده مورد نظر ممکن نیست.

علی
مهمان
علی

سلام مجدد تمام راه هایی که گفتید رو انجام میدم ولی در آخر خطایی که گفتم رو میده.