جلسه 05: نصب وردپرس روی دایرکت ادمین (آموزش تصویری هاست DirectAdmin)

در مقاله قبلی از دوره آموزش وردپرس در مورد مقدمه نصب وردپرس صحبت کردیم. همچنین آموزش نصب وردپرس روی هاست سی پنل را نیز بررسی کردیم. آموزش نصب وردپرس روی هاست دایرکت ادمین موضوع آموزش جلسه امروز در مرجع آموزش وردپرس می باشد. نصب وردپرس در دایرکت ادمین تفاوت خاصی با نصب روی هاست سی پنل ندارد. نصب وردپرس روی هاست سی پنل در مقاله قبلی مورد بررسی قرار گرفت. و اما در ادامه به آموزش نصب وردپرس در DirectAdmin می پردازیم. ابتدا مقدمات را بیان می کنیم و سپس به آموزش نصب وردپرس روی DirectAdmin به صورت کامل می پردازیم. در صورتی که هنوز مقاله مقدمه آموزش نصب وردپرس را مطالعه نکرده اید، ابتدا آن را مطالعه نمایید. در آن مقاله با مفاهیم اولیه چون هاست، لوکال هاست و دامنه آشنا می شویم.

لینک مقاله: مقدمه آموزش نصب

مقدمه آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین

همان طور که اشاره شد راه اندازی سایت با وردپرس در دایرکت ادمین و سی پنل تفاوت چندانی ندارد. بنابراین در این آموزش بخشی از مطالب از آموزش نصب در سی پنل تکرار شده است. بدیهی است برای آموزش نصب وردپرس در دایرکت ادمین همانند سی پنل باید ابتدا هاست تهیه نمایید. پیشتر گفتیم، عمومی ترین پنل های مدیریت هاست، هاست cPanel و DirectAdmin می باشند. شاید شما که این مقاله را مطالعه می کنید یک هاست DirectAdmin تهیه کرده باشید. یا به زودی قصد تهیه هاست داشته باشید. به هر ترتیب در صورتی که قصد آموزش نصب وردپرس در هاست DirectAdmin را دارید با ما در وردپرس باران همراه باشید.

روش کار برای نصب وردپرس روی دایرکت ادمین

روش کار برای نصب وردپرس دقیقا مشابه نصب در سی پنل می باشد. از دانلود وردپرس شروع می کنیم و شروع به نصب می کنیم. مراحل به شرح زیر می باشند.

چک لیست نصب وردپرس در DirectAdmin

 • دانلود وردپرس فارسی یا انگلیسی
 • آپلود وردپرس در DirectAdmin
 • استخراج فایل های فشرده پکیج وردپرس
 • ساخت دیتابیس وردپرس در DirectAdmin
 • اتصال وردپرس به دیتابیس
 • نصب وردپرس و راه اندازی آن
 • ورود به پیشخوان وردپرس – پنل مدیریت وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین (تصویری جامع)

1- دانلود وردپرس

برای نصب وردپرس روی دایرکت ادمین، پیش از هر چیز باید اقدام به دانلود وردپرس نماییم. پیشتر در مقاله ای دانلود وردپرس را ارائه نموده ایم.

پست دانلود وردپرس : دانلود وردپرس

2- آپلود وردپرس در هاست DirectAdmin

پس از دانلود وردپرس که یک فایل فشرده است باید آن را در هاست DirectAdmin خود آپلود نمایید. برای این منظور وارد پنل مدیریت هاست دایرکت ادمین خود شوید. با انتخاب گزینه File Manager به بخش مدیریت فایل های هاست خود وارد شوید.

آموزش نصب وردپرس در دایرکت ادمین

سپس با کلیک در فایل منیجر DirectAdmin وارد فولدر public_html شوید. روی گزینه upload در بخش پایینی فایل منیجر کلیک نمایید. حال فایل فشرده وردپرس که پیشتر دانلود نمودید را انتخاب و منتظر باشید تا آپلود تکمیل گردد.

3- استخراج فایل های فشرده پکیج وردپرس

سپس فایل فشرده پکیج دانلودی وردپرس را استخراج می کنیم. برای این منظور به محل آپلود فایل نصبی وردپرس در دایرکت ادمین می رویم. در مقابل اسم فایل فشرده وردپرس در ستون Action بر روی Extract کلیک می کنیم. در صفحه باز شده نیز بر روی Extract کلیک می کنیم. فایل های نصبی وردپرس از حالت فشرده خارج می شوند. به طور پیش فرض پکیج وردپرس در یک فولدر به نام wordpress قرار دارد.

4- جابجا کردن فایل های وردپرس به مسیر روت هاست دایرکت ادمین

برای اینکه سایت ساخته شده با وردپرس در آدرس اصلی نمایش داده شود، کلیه فایل های موجود در این فولدر را از آن خارج می کنیم. برای این کار وارد فولدر wprdpress می شویم. بر روی Select کلیک می کنیم. سپس بر روی copy to clipboard کلیک می کینم. حال به فولدر public_html باز می گردیم. بر روی Move Clipboard Files Here کلیک می کنیم. در بنابراین تمام فایل های موجود در فولدر وردپرس را روی مسیر ریشه اصلی هاست خواهیم داشت.

5- ساخت دیتابیس وردپرس در دایرکت ادمین

برای ساخت دیتابیس در دایرکت ادمین ابتدا وارد پنل مدیریت DirectAdmin خود می شویم. سپس بر روی گزینه MySQL Management کلیک می کنیم. سپس در صفحه جدید بر روی Create New Database کلیک می کنیم.

آموزش نصب وردپرس در دایرکت ادمین

در صفحه باز شده مشخصات دیتابیس وردپرس و نام کاربری متصل به دیتابیس را وارد و تایید می کنیم. دیتابیس ساخته می شود و در یک صفحه مشخصات دیتابیس نیز نمایش داده می شود.

6- اتصال وردپرس به دیتابیس در DirectAdmin

برای اتصال وردپرس به دیتابیس در هاست دایرکت ادمین ابتدا آدرس زیر را در مرورگر خود باز کنید:

your-site.com/wp-admin/setup-config.php

توجه داشته باشید بجای عبارات your-site.com باید نام دامنه خود را وارد نمایید.

از اینجا به بعد تمام مراحل مشابه نصب وردپرس روی هاست سی پنل یا لوکال هاست می باشد. لذا در صورتی که آموزش نصب وردپرس روی سی پنل یا لوکال هاست را مطالعه کرده باشید می توانید ادامه مراحل نصب وردپرس وردپرس را خودتان پیش بروید. اما برای دوستانی که اولین بار است وردپرس نصب می کنند می توانید ادامه آموزش را دنبال نمایید.

ادامه نصب

پس از ورود به لینک بالا صفحه زیر را البته با آدرس سایت خود مشاهده می کنید:

آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین

آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین را ادامه می دهیم. روی دکمه بزن بریم! کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید. عنوان دیتابیس را مقابل نام پایگاه داده قرار دهید. ما در مرحله قبل نام دیتابیس را wpbaran انتخاب کرده بودیم. بنابراین نام را وارد می کنیم. برای نام کاربری نیز با توجه به مقادیری که در مراحل قبل انتخاب کردیم مقدار USERNAME و رمز انتخابی را وارد می کنیم. میزبان پایگاه داده را بدون تغییر و برابر localhost می گذاریم و پیشوند جدول را به دلخواه و ترجیحا یک مقدار کوچک مثلا wb_ قرار دهید. حال روی فرستادن کلیک نمایید.

(توجه داشته باشید چون آموزش نصب وردپرس روی هاست cPanel، DirectAdmin و Localhost در وردپرس باران موجود است از تصاویر تکراری در این آموزش ها استفاده شده است و مقادیر وارد شده در تصویر باید با مقادیر توضیح داده شده در بالا پر شوند)

آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین

در صورتی که تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید به صفحه راه اندازی وردپرس هدایت می شوید. (تصویر بعدی)

6- نصب وردپرس و راه اندازی آن

تا اینجای آموزش نصب وردپرس روی هاست DirectAdmin، اتصال وردپرس به دیتابیس انجام شده است. برای راه اندازی وردپرس روی دکمه راه اندازی نصب کلیک کنید تا به صفحه زیر هدایت شوید:

آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین

در اینجا با پیغام معروف نصب 5 دقیقه ای وردپرس! مواجه می شوید.

به فرآیند معروفِ پنج دقیقه‌ایِ راه‌اندازی وردپرس خوش آمدید! اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در مسیر استفاده از گسترده‌ترین و پرتوان‌ترین نرم‌افزار نشر الکترونیک جهان قرار بگیرید.

خوب، در این مرحله از آموزش نصب وردپرس روی هاست دایرکت ادمین اطلاعات سایت و ورود به پنل مدیریت را باید تنظیم نمایید. در کادر مربوط به نام سایت، یک نام برای سایت خود انتخاب نمایید. برای پنل مدیریت سایت یک نام کاربری و رمز تعیین کنید و در پایان آدرس ایمیل خود را به عنوان مدیر سایت وارد نمایید. توجه داشته باشید که تمام این اطلاعات را بعدا نیز می توانید تغییر دهید. پس از تکمیل فرم روی راه اندازی وردپرس کلیک نمایید. صفحه زیر را مشاهده می کنید:

آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین

اکنون روی ورود کلیک نمایید تا به صفحه ورود وردپرس هدایت شوید.

7- ورود به پیشخوان وردپرس – پنل مدیریت وردپرس

خان هفتم از آموزش نصب وردپرس روی DirectAdmin ! در این صفحه می توانید با وارد کردن نام کاربری و رمزی که در مرحله قبل وارد کرده بودید وارد پنل مدیریت وردپرس شوید. لذا نام کاربری و رمز را وارد کرده و روی ورود کلیک نمایید. وارد پنل مدیریت وردپرس یا به اصطلاح پیشخوان وردپرس می شوید.

آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین

از این پس می توانید برای ورود به پنل مدیریت وردپرس یا همان پیشخوان وردپرس از آدرس زیر استفاده نمایید:

your-site.com/wp-admin/

تبریک می گوییم. آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین تمام شده است. شما می توانید از آدرس اصلی سایت خود در مرورگر، سایت وردپرسی خود را مشاهده نمایید. همچنین از پیشخوان وردپرس سایت خود را مدیریت نمایید.


پیشنهاد وردپرس باران:

لیست سایر آموزش های دوره آموزش گام به گام وردپرس: دوره آموزش کار با وردپرس


 

سایر قسمت های دوره آموزش رایگان وردپرس را نیز مشاهده کنید:

4 دیدگاه. دیدگاهی بگذارید

 • Avatar
  محمد رضا بیگدلی
  2020-07-04 19:49

  سلام من نمی تونستم وارد مدیریت وردپرس بشوم و اموزش های شما رو هم امتحان کردم ولی اینجا your-site.com/wp-admin/setup-config.php که دامنه سایت خودمو می زنم هیچ اتفاقی نمی افته یعنی به پنل مدیریت وردپرس نمی تونم وارد بشم البته سیستم عامل لب تابم ویندوز است ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
 • آقا مرسی کار مارو راه انداختی

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-10-25 12:00

   خواهش می کنم
   خوشحالم که برای شما مفید بود
   برای شما آرزوی موفقیت دارم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نصب وردپرس روی دایرکت ادمین
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست