آموزش افزونه WP Rocket در 10 گام + فیلم رایگان + دوره فوق جامع

به نام خدا. با یک آموزش وردپرس رایگان دیگر از مرجع وردپرس در خدمت شما هستیم. در مقالات قبلی افزونه WP Rocket را برای افزایش سرعت سایت وردپرس معرفی کردیم. این بار با آموزش افزونه WP Rocket ، کانفیگ و نحوه کار با افزونه موشک وردپرس در خدمت شما هستیم. در این راهنمای جامع 0️⃣ ابتدا خیلی سریع با تعریف های مهم در بهینه سازی سرعت سایت آشنا می شوید. ❤️ سپس با 3 دوره آموزش کار با افزونه راکت به افزایش سرعت سایت وردپرسی خود خواهید پرداخت. 1️⃣ دوره اول بهینه سازی سرعت با موشک در 10 گام ساده است. 2️⃣ دوره دوم فیلم آموزش WP Rocket رایگان است. 3️⃣ دوره سوم نیز پکیج پیشرفته و فوق جامع راکت به صورت پروژه محور می باشد. پس با این راهنمای فوق جامع افزونه راکت از وردپرس باران با ما همراه باشید.

شروع به کار سریع (فیلم دوره آموزش افزونه WP Rocket را حتما ببینید!)

فهرست

0️⃣ آموزش کار با افزونه WP Rocket

3 دوره آموزش افزونه WP Rocket وردپرس باران

قبل از اینکه مستقیم وارد آموزش افزونه WP Rocket و کار با آن شویم بهتر است با چند اصطلاح مهم آشنا شوید. اصطلاحاتی مثل کش، کش سرور، کش مرورگر، افزونه کش، افزونه بهینه سازی وردپرس، بارگذاری تنبل تصاویر، بهینه سازی منابع، فایل ها و کدهای CSS, JS، فونت های گوگل، دیتابیس وردپرس، فشرده سازی Gzip و…

با آشنایی با این موارد به سادگی می توانید تنظیمات افزونه WP Rocket راکت را یاد بگیرید و افزایش سرعت سایت را انجام دهید. پس با یک پیش آموزش بسیار ضروری وارد دنیای بهینه سازی سرعت سایت شوید.

کش چیست؟ افزونه کش چه کار می کند؟

به تهیه یک نسخه کپی از صفحات سایت در هاست و ارسال سریع آن به مرورگر کاربر، کش سرور می گویند. نوع دیگری از کش با عنوان کش مرورگر نیز وجود دارد که برای فایل ها و منابع سایت مثل فایل های CSS و JS به کار می رود. در این نوع کش، اطلاعاتی مثل فایل های CSS و JS بر روی مرورگر کاربر ذخیره می شوند و در بازدید های مجدد کاربر استفاده می شوند. بنابراین در بازدید های بعدی حجم دانلود کاهش می یابد و سرعت وردپرس افزایش می یابد.

دو نوع کش سایت:

 1. کش سرور
 2. کش مرورگر

با فعال کردن کش سرور و کش مرورگر برای سایت خود به کمک یک افزونه کش می توانید سرعت بارگذاری صفحات را به طرز چشمگیری افزایش دهید. در همین آموزش افزونه WP Rocket وردپرس باران یاد می گیرید چطور کش سرور و مرورگر را فعال کنید. البته پیشتر در یک مقاله جامع بهترین افزونه های کش و بهینه سازی وردپرس را معرفی و مقایسه کردیم که می توانید از این نقد و بررسی نیز استفاده کنید. در این مقاله 12 افزونه کش وردپرس مقایسه و برترین ها معرفی شده اند.

لینک مقاله معرفی و مقایسه بهترین افزونه کش وردپرس

تفاوت آموزش افزونه راکت با دیگر افزونه های کش وردپرس

افزونه های متعددی برای بهینه سازی وردپرس ارائه شده اند. برخی از افزونه های ساده فقط برای فعال کردن کش سایت کاربرد  دارند. اما دلیل آموزش افزونه راکت در وردپرس باران این است که این افزونه علاوه بر کش سرور و کش مرورگر، امکانات بسیار زیاد دیگری نیز برای بهینه سازی سرعت سایت وردپرسی شما فراهم می کند.

آموزش افزونه راکت فقط شامل تنظیمات ساده کش سایت نیست و با این افزونه حرفه ای امکانات بسیار کاملی برای بهینه سازی سایت های وردپرسی را در اختیار خواهید داشت تا سایت شما مثل یک موشک سریع شود.

از مهمترین امکاناتی که با آموزش WP Rocket می توانید در سایت خود فعال کنید موارد زیر هستند.

 • فعال کردن کش سرور برای سایت
 • فعال کردن کش مرورگر
 • پیش بارگذاری کش صفحات سایت
 • فشرده سازی فایل های استایل و اسکریپت ها
 • ترکیب فایل های CSS و JS
 • بهینه سازی بارگذاری فونت های گوگل
 • بارگذاری تنبل تصاویر در وردپرس
 • بهینه سازی پایگاه داده Database

این ویژگی ها تقریبا امکانات اصلی افزونه موشک را تشکیل می دهند. پیشتر در مورد ترفند های افزایش سرعت وردپرس و راهکارهای عملی بهینه سازی سایت های وردپرسی مقاله ای منتشر کردیم. پیشنهاد ویژه می شود که پیش از آموزش افزونه راکت حتما این مقاله را مطالعه کنید. چون با آشنایی با اصطلاحات و روش های بهینه سازی وردپرس خیلی بهتر می توانید با تنظیمات افزونه کار کنید. در مقاله راهنما که در لینک زیر موجود است هم با تعاریف مهم در بهینه سازی آشنا می شوید و هم روش ها و ترفند های کاربردی افزایش لود سایت را یاد می گیرید.

لینک مقاله راهنمای جامع افزایش سرعت وردپرس بزودی

در ادامه به آموزش رایگان افزونه افزایش سرعت موشک وردپرس می پردازیم. با ما در مرجع آموزش وردپرس همراه باشید.

❤️ آموزش افزونه راکت برای افزایش سرعت وردپرس

آموزش افزونه راکت وردپرس باران

افزونه راکت وردپرس چیست؟

پیش از آموزش افزونه WP Rocket خوب است تعریف کوتاهی از این افزونه داشته باشیم تا با موارد استفاده از آن بیشتر آشنا شوید. افزونه WP-Rocket یا راکت وردپرس که بهتر است در ترجمه فارسی با افزونه موشک نام گذاری شود یک افزونه بهینه سازی و افزایش سرعت سایت وردپرس می باشد. این افزونه به طور کلی مجموعه ای از اقدامات بهینه سازی را در سایت وردپرسی شما فعال می کند تا در نهایت سرعت بارگذاری سایت شما افزایش یابد.

در بخش قبل با بسیاری از ترفند ها و روش های بهینه سازی سایت آشنا شدید. با تنظیمات افزونه راکت تقریبا تمام این امکانات را در وردپرس خود خواهید داشت تا بدون کدنویسی بتوانید سرعت سایت خود را به طرز شگفت انگیزی افزایش دهید.

برای اینکه اطلاعات کاملی از این افزونه ارائه دهیم یک مقاله راهنمای جامع تهیه کرده ایم. در این راهنما هر آن چیزی که درباره پلاگین راکت باید بدانید آمده است. پس پیشنهاد می شود برای آشنایی بیشتر حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید.

لینک مقاله راهنمای هر آن چیز که در مورد این افزونه باید بدانید: افزونه WP Rocket چیست؟

اما استفاده از افزونه موشک همیشه هم پیشنهاد نمی شود!

چه زمانی از افزونه WP Rocket وردپرس استفاده کنیم؟

افزونه راکت برای افزایش سرعت سایت های وردپرسی ساخته شده است ولی ممکن است در همه سایت ها نتیجه مناسبی نداشته باشد. بنابراین بهتر است که حتما پس از انجام تنظیمات و آموزش افزونه WP Rocket نتیجه کار بهنیه سازی سرعت با حالت قبل از بهینه سازی مقایسه شود. به این معنی که فقط در شرایطی که افزایش سرعت وردپرس را در نتیجه کار مشاهده کردید باید از این افزونه استفاده کنید.

افزونه موشک با توجه به فرایند های بهینه سازی کش، منابع، فایل های CSS , JS و فعال کردن بارگذاری تنبل و بسیاری موارد دیگر سعی در بهبود سرعت وردپرس دارد. اما در برخی (و فقط در برخی!) از سایت ها دیده می شود که فرایند افزایش سرعت سایت نتیجه عکس می دهد. چون فرآیند بهینه سازی منابع سرور را درگیر می کند و مخصوصا در هاست های اشتراکی ارزان قیمت نتیجه معکوس خواهد داشت.

ابزار سنجش سرعت سایت قبل و بعد از نصب افزونه راکت وردپرس

همانطور که اشاره شد بهتر است پس از نصب و تنظیمات مطابق آموزش افزونه WP Rocket حتما نتیجه بهینه سازی وردپرس و افزایش سرعت سایت را قبل و بعد از تنظیمات بررسی کنیم. برای بررسی نتیجه نصب افزونه موشک می توانید از ابزارهای سنجش سرعت سایت استفاده کنید. ابزار آنلاین و رایگان GTMetrix یکی از بهترین و محبوب ترین ابزار های تست سرعت سایت ها می باشد. فقط کافی است وارد سایت GTMetrix.com شوید و آدرس سایت یا صفحات سایت را وارد کنید. جی تی متریکس آماری از تعداد درخواست های سرور، حجم صفحه و سرعت بارگذاری صفحه به شما خواهد داد.

شما برای بررسی عملکرد و تنظیمات افزونه راکت باید قبل و بعد از نصب و تنظیمات، بررسی سرعت را در این سرویس انجام دهید و نتایج افزایش سرعت وردپرس را بررسی کنید.

یک مثال از بررسی تست سرعت سایت در سایت GTMetrix

در تصویر زیر نتیجه بررسی سرعت سایت وردپرس باران را در سایت جی تی متریکس مشاهده می کنید.

در نتیجه بررسی سرعت سایت در GTMetrix، پارامترهای مهم در این ابزار سنجش سرعت سایت موارد زیر هستند:

 • Fully Loaded Time : این عدد که برای وردپرس باران 3.2 ثانیه است، زمان بارگذاری صفحه سایت را مشخص می کند.
 • Total Page Size : این عدد حجم بارگذاری و لود سایت را نشان می دهد. کمتر بودن حجم صفحه موجب افزایش سرعت صفحه می شود.
 • Requests : تعداد درخواست ها به سمت سرور است. این عدد هر چقدر کمتر باشد یعنی سایت بهینه تر است.
 • دو عدد سمت چپ یعنی Pagespeed Score و YSlow Score نیز امتیازی است که به سرعت سایت بر اساس یک سری معیار ها داده می شود ولی موارد مهم تر در بررسی سرعت، سه معیار قبلی هستند.

البته ابزارهای دیگری نیز برای بررسی سرعت وجود دارند که با توجه به کیفیت و محبوبیت جیتی متریکس معرفی آن ها ضروری نیست. پس از آموزش افزونه WP Rocket می توانید سرعت سایت را در همین ابزار بررسی کنید.

آیا نصب افزونه راکت = افزایش سرعت بارگذاری سایت؟

تا اینجا در مورد اینکه چه زمانی از افزونه موشک استفاده کنید صحبت کردیم. همانطور که دیدید برای بررسی کیفیت عملکرد افزونه در سایت شما نیاز است تا ابتدا افزونه را نصب و تنظیم کنید و سپس نتیجه را با حالت قبل مقایسه کنید. اما همان طور که اشاره شد:

در برخی (و فقط در برخی!) از سایت ها دیده می شود که فرآیند افزایش سرعت سایت با یک افزونه نتیجه عکس می دهد.

البته در بیش از 90 درصد مواقع بلافاصله پس از نصب افزونه شاهد افزایش سرعت سایت به طرز شگفت انگیزی خواهید بود. همچنین با انجام تنظیمات بیشتر که در آموزش های افزونه راکت یاد می گیرید شاهد بهبود بیشتر سرعت وردپرس نیز خواهید بود. شاید به جرات بتوانیم بگوییم که:

در 99% سایت های وردپرسی می توانید سرعت سایت را به کمک افزونه ای مثل موشک تا چند برابر افزایش دهید.

پس پیشنهاد می شود حتما افزونه را دانلود و نصب کنید و نتیجه بهینه سازی را بر روی سایت وردپرسی خود بررسی کنید تا شگفت زده شوید.

افزونه WP Rocket را از کجا دانلود کنید؟

پیش از آموزش افزونه WP Rocket باید آن را دانلود کنید. راکت یک افزونه رایگان نیست و سازنده افزونه آن را به صورت تجاری ارائه کرده است. نسخه اورجینال افزونه راکت به صورت کاملا فعال سازی شده و بدون محدودیت با تمام امکانات در وردپرس باران ارائه شده است. افزونه WP Rocket وردپرس باران کاملا فارسی سازی شده و برای اولین بار در ایران با 30 روز ضمانت بازگشت سفارش و یک عمر بروزرسانی و پشتیبانی رایگان و همیشگی ارائه می شود.

دانلود افزونه WP Rocket افزایش سرعت سایت وردپرس - افزونه موشک - افزونه راکت

مزیت های خرید افزونه راکت از وردپرس باران:

 • نسخه اورجینال و بدون دستکاری
 • ترجمه شده به زبان فارسی
 • دانلود آنی و مستقیم
 • 30 روز ضمانت بازگشت سفارش
 • یک عمر بروزرسانی رایگان و همیشگی
 • یک عمر پشتیبانی رایگان و همیشگی
 • فعال سازی امکانات و رفع محدودیت ها (اختصاصی)
 • ارائه کاملترین نسخه در جهان (اختصاصی)

برای تهیه نسخه اورجینال، فعال سازی شده و فارسی افزونه هم اکنون می توانید از لینک زیر اقدام کنید.

لینک خرید نسخه اورجینال و فارسی افزونه WP Rocket

دانلود رایگان افزونه WP Rocket

پیش از هر چیز بدانید که افزونه راکت نسخه رایگان ندارد. شرکت سازنده افزونه آن را به صورت تجاری عرضه کرده است و این افزونه تنها یک نسخه پولی دارد و رایگان نیست. در برخی مراجع مشاهده می شود که نسخه هایی از این افزونه را به صورت رایگان منتشر کرده اند. اما استفاده از نسخه های رایگان منتشر شده که اصطلاحا به آن ها نسخه نال شده می گویند، خطرات جبران ناپذیری دارد! پس حتی برای آموزش افزونه WP Rocket یا هر گونه تست و بررسی دیگر نیز به هیچ وجه به دنبال نسخه های نال و رایگان نباشید.

دانلود رایگان نسخه نال شده افزونه راکت

به طور کلی به قالب ها و افزونه های تجاری وردپرس که به صورت رایگان منتشر می شوند، قالب یا افزونه نال شده می گویند. پیشتر در وردپرس باران یک ویدئوی چند دقیقه ای در مورد افزونه های نال شده و خطرات جبران ناپذیر آن ها منتشر کردیم. پیشنهاد می شود که همین حالا به لینک افزونه نال شده چیست مراجعه کنید تا از خطرات نصب افزونه های نال مطلع شوید.

لینک ویدئوی افزونه نال شده وردپرس چیست؟

پس از اینکه با اصطلاحات مهم در بهینه سازی سرعت سایت آشنا شدید و افزونه موشک را تهیه کردید، نوبت به تنظیمات افزونه و کار با آن می رسد. پس در ادامه برای یادگیری نحوه کار با این افزونه با ما در مرجع آموزش وردپرس همراه باشید.

قدم بعدی، آموزش کار با افزونه راکت و تنظیمات آن است.

1️⃣ آموزش افزونه WP Rocket (رایگان)

آموزش افزونه WP Rocket

از این قسمت به صورت عملی آموزش کار با افزونه WP Rocket فارسی را شروع می کنیم. راهنما در قالب 10 گام ساده ارائه می شود تا قدم به قدم بتوانید سرعت وردپرس خود را بهینه کنید. تمام موارد معرفی شده در بخش مقدمه که تا اینجا معرفی شدند را می توانید با یادگیری این بخش در وردپرس خود فعال کنید تا افزایش سرعت سایت خود را پس از چند گام ساده مشاهده کنید. در ادامه فهرست و لینک آموزش های رایگان آمده است.


گام 0 : نصب افزونه WP Rocket

افزونه های حرفه ای وردپرس مثل افزونه بهینه سازی وردپرس راکت را می توانید به 2 روش نصب کنید.

 1. نصب از طریق پیشخوان با آپلود فایل زیپ افزونه
 2. نصب افزونه به روش دستی طریق هاست به روش دستی

راهنمای کامل نصب افزونه در وردپرس به هر 2 روش در مقاله جامعی از وردپرس باران ارائه شده است. به کمک آموزش های این مقاله به سادگی می توانید این افزونه افزایش سرعت سایت وردپرس را نصب کنید.

لینک مقاله آموزش نصب افزونه در وردپرس

همچنین در مقاله ای جداگانه به طور کامل جزئیات نصب و فعال سازی و نکات مهم قبل از نصب موشک را بررسی کرده ایم. بنابراین در گام 0 پیشنهاد می شود در لینک زیر این راهنمای جامع را بررسی کنید.

لینک گام 0 : راهنمای جامع نصب افزونه WP Rocket


گام 1 : آموزش WP Rocket

در گام 1 به معرفی کلی داشبورد و تنظیمات افزونه راکت می پردازیم. در این گام می توانید با عملکرد کلی هر بخش از تنظیمات پلاگین آشنا شوید و بدانید که هر بخش برای چه تنظیماتی در نظر گرفته شده است. یک سری تعریف های مربوط به بهینه سازی سرعت سایت نیز در این بخش معرفی می شوند تا اصطلاحت فنی نیز برای شما گیج کننده نباشند. با بررسی این گام شما آماده تنظیم افزونه برای افزایش سرعت سایت ورپرسی خود خواهید شد.

آموزش WP Rocket تنظیمات افزونه راکت

مهمترین مطالبی که در گام 1 بررسی می کنیم در زیر فهرست شده اند. همچنین لینک تنظیمات افزونه در این گام آمده است.

 • امکاناتی که این افزونه به شما می دهد
 • مواردی که پیش از کانفیگ افزونه باید حتما بدانید
 • آموزش افزونه WP Rocket نصب افزونه به 2 روش
 • بهینه سازی و افزایش سرعت سایت وردپرس بلافاصله پس از نصب
 • شروع پیکربندی و تنظیمات اساسی افزونه
 • دسترسی سازنده افزونه به اطلاعات سایت
 • تائید نصب افزونه
 • حساب کاربری و اقدامات سریع
 • حساب من
 • RocketCDN
 • اقدامات سریع
 • فعالسازی نسخه بتا یا آزمایشی در تنظیمات
 • باید ها و نباید ها در تنظیمات اولیه

لینک گام 1 : آموزش تنظیمات افزونه WP Rocket


گام 2 : تنظیمات کش موشک وردپرس (مهم)

در گام 2 از آموزش افزونه WP Rocket به معرفی مهمترین بخش کار با این افزونه می پردازیم. عنوان این بخش کش افزونه موشک وردپرس است. کش یعنی تهیه نسخه کپی و آماده از سایت برای دسترسی سریع و بدون وقفه کاربران به صفحات سایت. در آموزش افزونه راکت در گام دوم یاد می گیرید ابتدا با مفهوم کلی کش و انواع آن آشنا می شوید. یاد می گیرید چطور کش وردپرس را به کمک این افزونه فعال کنید. در ادامه نیز تنظیمات پیشرفته تر شامل کش موبایل، کش کاربران، طول عمر کش و… را بررسی می کنیم.

آموزش افزونه WP Rocket : تنظیمات کش موبایل

مهمترین مطالبی که در گام 2 (مهمترین گام) بررسی می کنیم در زیر فهرست شده اند. همچنین لینک صفحه این گام آمده است.

 • تعریف کش
 • کش سرور
 • کش مرورگر
 • تنظیمات کش
 • کش موبایل
 • کش کاربران
 • طول عمر کش
 • حذف یا پاک کردن کش
 • غیرفعال کردن کش وردپرس برای صفحات خاص (مهم)

یکی دیگر از مسائل مهم در مورد افزونه های کش، روش صحیح استفاده از این ویژگی است. فعال کردن کش وردپرس برای تمام صفحات سایت همراه مشکلاتی ایجاد می کند که بسیاری از کاربران مبتدی از آن غافل هستند. با استفاده نادرست از این ویژگی ممکن است فروش سایت شما کاهش یابد یا حفظ حریم خصوصی اطلاعات کاربران شما که از مسئولیت های شما به عنوان مدیر سایت است زیر سوال برود.

در گام 2 از آموزش کار با این افزونه کش و بهینه سازی وردپرس به طور کامل، بهترین تنظیمات کش و روش های جلوگیری از تداخل ها و رفع مشکلات سایت های فروشگاهی و کاهش فروش، مشکلات حساب کاربری، فرم ها و حریم شخصی کاربران و… را یاد می گیرید.

لینک گام 2 : تنظیمات کش افزونه راکت


گام 3 : بهینه سازی فایل های وردپرس

برای بارگذاری هر صفحه از سایت تعدادی فایل به مرورگر کاربر ارسال می شوند. حجم و تعداد این فایل نقش بسیار مهمی در سرعت لود سایت دارند. یکی از امکاناتی که در گام 3 آموزش افزونه WP Rocket یاد می گیرید، فشرده سازی و ترکیب فایل های منابع سایت است. فایل های CSS و JS که برای نمایش صحیح سایت به کار می روند، بخش زیادی از حجم صفحات سایت را تشکیل می دهند. وجود فایل های حجیم و البته وجود تعداد زیاد فایل ها به شدت موجب کاهش سرعت سایت و افزایش زمان لود آن می شود.

آموزش افزونه WP Rocket : بهینه سازی فایل های وردپرس CSS و JS

در مورد فایل های منابع و افزایش سرعت لود سایت به کمک افزونه راکت می توانید از 4 ویژگی ترکیب و فشرده سازی فایل های CSS و JavaScript استفاده کنید.

 1. فشرده سازی فایل های CSS در وردپرس
 2. فشرده سازی فایل های JS
 3. ترکیب فایل های استایل CSS
 4. ترکیب فایل اسکریپت JS

علاوه بر فشرده سازی و ترکیب فایل ها امکانات بسیار دیگری نیز در در این افزونه کش وردپرس در نظر گرفته شده است. اجرای با تاخیر کدهای استایل و اسکریپت، جایگزینی کدهای مدرن کتابخانه JQuery و… برای افزایش لود سایت های وردپرسی می توانند تاثیر شگفت انگیزی داشته باشند.

 • حذف کدهای منسوخ کتابخانه قدیمی جی کوئری
 • بارگذاری با تاخیر اسکریپت ها در وردپرس
 • بارگذاری فایل های JS فقط زمانی که کاربر درخواست دهد
 • رفع مشکل ترکیب فایل ها و تداخل های بین فایل های JS و CSS

در گام 3 آموزش افزونه راکت ابتدا توضیحات مختصری برای آشنایی شما با فایل های منابع خواهیم داد. سپس فشرده سازی و ترکیب اصولی فایل های CSS و JS را به کمک این افزونه بهینه سازی وردپرس آموزش می دهیم. برای آموزش کار با افزونه موشک در بخش بهینه سازی فایل ها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

لینک گام 3 : بهینه سازی فایل ها در افزونه WP Rocket


گام 4 : بهینه سازی رسانه افزونه WP Rocket

وجود تصاویر در محتوا و نوشته های سایت موجب جذابیت محتوا می شود. محتوایی که در آن تصویر نباشد یک محتوای زنده نیست. اما از سوی دیگر یکی از عوامل کاهش سرعت سایت ها وجود تصاویر در صفحات است. تصاویر معمولا حجم زیادی از بارگذاری سایت را به خود اختصاص می دهند. اما با بهینه سازی تصاویر وبسایت به سادگی می توانید از تصاویر زیادی در سایت خود استفاده کنید و همچنان سرعت لود صفحات بالا باشد.

آموزش رسانه افزونه WP Rocket شامل لیزی لود و تصاویر WebP

برای بهینه سازی تصاویر جهت افزایش سرعت سایت انجام دو فرآیند ضروری است.

 1. بهینه سازی حجم و ابعاد تصاویر
 2. بارگذاری تنبل تصاویر یا لیزی لود

در مورد بهینه سازی حجم و ابعاد تصاویر می توانید به راهنمای جامع بهینه سازی تصاویر وردپرس مراجعه کنید.

اما ویژگی لیزی لود تصاویر از امکانات افزونه موشک است که در گام 4 آموزش افزونه WP Rocket به طور کامل بررسی شده است. همچنین در مورد ویژگی تصاویر بهینه وب با پسوند WebP که توسط گوگل معرفی شده است نیز در این آموزش صحبت می شود.

لینک گام 4 : رسانه در افزونه WP Rocket


گام 5 : آموزش پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket

در گام 2 با تنظیمات کش که مهمترین بخش آموزش افزونه WP Rocket بود آشنا شدید. گفتیم کش سرور یعنی ذخیره یک نسخه کپی از سایت بر روی هاست برای افزایش سرعت سایت. اما برای اینکه کش سرور بر روی هاست شما ایجاد شود نیاز است تا از هر صفحه سایت شما حداقل یک بار بازدید شود. یعنی تا زمانی که اولین بازدید از یک صفحه خاص انجام نشود، نسخه کش برای آن صفحه ساخته نخواهد شد. پس چگونه باید سرعت لود صفحات وردپرس که بازدید زیادی ندارند را افزایش دهیم؟ روش حل مشکل را توسعه دهندگان پلاگین راکت با پیش بارگذاری کش ها ارائه داده اند. اما منظور از پیش بارگذاری چیست؟

پیش بارگذاری در آموزش افزونه WP Rocket

مهمترین بخش های تنظیمات پیش بارگذاری راکت:

 • پیش بارگذاری چیست؟
 • فعال کردن پیش بارگذاری کش راکت
 • پیش بارگذاری لینک ها
 • پیش نیاز درخواست DNS
 • پیش بارگذاری فونت ها

در گام 5 آموزش افزونه راکت وردپرس به طور کامل با مفهوم پیش بارگذاری کش صفحات آشنا می شوید. همچنین کانفیگ کامل افزونه موشک را برای پیش بارگذاری بخش های مختلف یاد می گیرید.

لینک گام 5 : پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket


گام 6 : تنظیمات قوانین پیشرفته در افزونه راکت

قوانین پیشرفته در آموزش افزونه WP Rocket یکی از امکانات بی نظیر در بین افزونه های کش وردپرس است. این ویژگی امکان مدیریت آسان اعمال کش به لینک ها و صفحات سایت را در اختیار شما قرار می دهد. کش دن صفحات در سایت ها افزایش سرعت چشمگیری در بارگذاری سایت ایجاد می کند ولی اختلالات و مشکلاتی نیز ممکن است ایجاد کند.

کش نکردن صفحات در آموزش افزونه WP Rocket

برخی از مشکلات کش صفحات که در قوانین پیشرفته آموزش افزونه راکت حل می کنید:

 • نمایش اطلاعات کاربری یک کاربر به دیگر کاربران!
 • نمایش دانلود های خریداری نشده به کاربر!
 • نمایش آدرس پستی اشتباه در صفحه حساب کاربری!
 • نمایش صفحه سبد خرید خالی وقتی کاربر برای خرید اقدام می کند!
 • نمایش صفحه پرداخت با مبلغ غیر واقعی!
 • و بسیاری اختلالات دیگر…

یکی از بخش های مهم در قوانین پیشرفته این پلاگین جلوگیری از کش شدن صفحات مهم سایت است تا تمام مشکلات کش اشتباه را برطرف کند. این ویژگی برای سایت های کاربر محور، فروشگاهی و… بسیار کاربردی است. مثلا امکان تنظیم برای کش نکردن صفحات حساب کاربری، دانلود ها، آدرس ها، سبد خرید، صفحات پرداخت، تشکر خرید و… فقط با وارد کردن لینک برگه مورد نظر انجام می شود.

در گام 6 آموزش پلاگین راکت به قوانین پیشرفته این افزونه می پردازیم. مهمترین بخش در این گام جلوگیری از کش شدن صفحات مهم سایت است. در کار با این افزونه حتما به آموزش های ارائه شده در این گام نیاز خواهید داشت که شاید در کمتر آموزشی مورد توجه قرار بگیرد. پس از این آموزش جذاب و کاربردی حتما استفاده کنید.

لینک گام 6 : قوانین پیشرفته در افزونه WP Rocket


گام 7 : بهینه سازی دیتابیس با افزونه موشک وردپرس

مهمترین بخش هر سایت که اطلاعات اصلی و حیاتی در آن ذخیره می شوند، دیتابیس آن است. دیتابیس یا پایگاه داده وردپرس نیز اطلاعات مهمی مثل نوشته ها، محصولات، سفارش ها، کاربران و بسیاری اطلاعات دیگر را در خود ذخیره می کند. اما گاهی با گذشت زمان ممکن است اطلاعات غیر ضروری و اضافی نیز در پایگاه داده سایت شما قرار بگیرند. مثلا نوشته های حذف شده سایت که در زباله دان قرار دارند. یا پیش نویس های خودکار که هنگام نوشتن یک محتوا توسط وردپرس ساخته می شود. حتی وقتی یک محتوا را بروزرسانی می کنید یک نسخه کامل از محتوای نسخه قبلی آن نیز در دیتابیس باقی خواهند ماند.

آموزش بهینه سازی دیتابیس در افزونه WP Rocket

با افزایش حجم دیتابیس وردپرس و وجود اطلاعات اضافی در آن سرعت پردازش اطلاعات کاهش پیدا می کند. در نتیجه سرعت کلی بارگذاری سایت نیز با افت شدیدی همراه می شود.

اما چاره چیست؟

برای رفع این مشکل نیاز به بهینه سازی دیتابیس وردپرس خواهید داشت. بهینه سازی پایگاه داده به معنی پاکسازی اطلاعات غیر ضروری از روی دیتابیس است. اینکه این اطلاعات دقیقا در کجا ذخیره می شوند و چگونه باید برای پاک کردن اطلاعات اضافی اقدام کنید، موضوع گام 7 دوره رایگان افزونه موشک است.

 • دیتابیس وردپرس کجاست؟
 • ساختار دیتابیس وردپرس
 •  فهرست 12 جدول اصلی پایگاه داده وردپرس
 • پاک سازی پست
 • بازبینی ها
 • پست های زباله دان
 •  پیش نویس های خودکار
 • پاکسازی نظرات
 • پاکسازی داده های گذرا
 • پاکسازی پایگاه داده
 • پاکسازی خودکار

لینک گام 7 : بهینه سازی دیتابیس با افزونه WP Rocket


گام 8 : آموزش کار با CDN و Heartbeat API در WP Rocket

در بخش های حرفه ای تر آموزش افزونه WP Rocket به کار با CDN و Heartbeat API می رسیم. استفاده از CDN یا Content Delivery Network به معنی شبکه توزیع محتوا می باشد. اینکه CDN چیست دقیقا در آموزش گام 8 افزونه راکت بررسی می شود. همچنین کانفیگ کامل CDN را برای بهینه سازی سرعت سایت در این گام یاد می گیرید.

 • فعال سازی CDN
 • حذف فایل از CDN

تپش قلب در آموزش WP Rockeet فارسی

یکی دیگر از بخش هایی که در کار با این پلاگین در گام 8 بررسی می کنیم، بخش Heartbeat API به معنی تپش قلب است. Heartbeat API ارتباطی را برای انتقال و همگام سازی داده ها در زمان واقعی بین سرور و مرورگر فراهم می کند. نمونه هایی که در آن Heartbeat API درگیر می شود عبارتند از:

 • ذخیره خودکار و ویرایش ها در ویرایشگر پست
 • اعلان ها در داشبورد مدیریت وردپرس
 • اطلاعات قفل کردن پست هنگامی که ویرایشگر دیگری روی پست کار می کند
 • و …

آموزش کامل پیکربندی تنظیمات افزونه در بخش تپش قلب نیز در این گام بررسی می شوند. برای شروع یادگیری کار با این دو بخش حرفه ای می توانید به لینک گام 8 مراجعه کنید.

لینک گام 8 : تنظیمات CDN و Heartbeat API در افزونه WP Rocket

گام 9 : نصب ویژگی های بیشتر در افزونه موشک (افزودنی ها)

امکاناتی که در آموزش افزونه WP Rocket تا اینجا بررسی کردیم از ویژگی های اصلی این افزونه هستند. اما در گام 9 به بررسی ویژگی های بیشتر این پلاگین کش وردپرس خواهیم پرداخت. امکانات و افزودنی هایی که با نصب این ویژگی های بیشتر امکانت افزونه برای بهینه سازی سرعت افزایش می یابد.

آموزش cloudflare و ویژگی های حرفه ای بیشتر در افزونه WP Rocket

مهمترین افزودنی های جانبی افزونه راکت شامل گوگل آنالیتیکس، پیکسل فیسبوک، وارنیش، سکوری و البته امکان بسیار کاربری Cloudflare می باشد.

 • Google Analitics
 • Facebook
 • Varnish
 • Cloudflare
 • Sucuri

مثلا ابزار آمارگیر و تحلیل کاربران گوگل آنالیتیکس یکی از بهتری ابزارها در این زمینه است. ولی با توجه به کدهایی که با استفاده از این ابزار به سایت شما اضافه می شود ممکن است عملکرد سایت از نظر سرعت افت داشته باشد. پس در صورت استفاده از آنالیتیکس باید به فکر بهینه سازی کدهای آن نیز باشید. سایر موارد نام برده نیز به نوعی برای جلوگیری از کاهش سرعت یا بهبود بارگذاری صفحات سایت به شما کمک می کنند تا یک وبسایت سریع داشته باشید.

در این گام به طور کامل به معرفی هر یک از این افزودنی ها و کاربرد آن ها می پردازیم تا بتوانید از آن ها برای افزایش سرعت لود سایت خود استفاده کنید.

لینک گام 9 : نصب ویژگی های بیشتر در افزونه WP Rocket + Cloudflare


گام 10 : بهینه سازی تصاویر و آموزش ابزاهای افزونه راکت

یکی از موضوعات بسیار مهم در بالابردن سرعت سایت های وردپرسی، فایل ها هستند. تصاویر سایت که معمولا حجم زیادی از فایل های یک صفحه را تشکیل می دهند، یکی از مهمترین بخش لازم برای بهینه سازی می باشند.

آموزش بهینه سازی تصاویر در افزونه WP Rocket

برای فشرده سازی تصاویر در وردپرس دو روش وجود دارد.

 1. روش دستی
 2. استفاده از افزونه های بهینه سازی تصاویر

در روش دستی لازم است خودتان تصاویر سایت را قبل از آپلود در سایت فشرده سازی و بهینه کنید. اما این کار بسیار وقت گیر و طاقت فرسا است. بنابراین در وردپرس روش دوم پیشنهاد می شود.

در روش دوم تنها با نصب یک افزونه می توانید تمام فرآیند های بهینه سازی و کاهش حجم تصاویر را خودکارسازی کنید. افزونه های مختلفی برای حل این مشکل در وردپرس وجود دارند که از این میان می توان به افزونه Imagify و WP Smush Pro اشاره کرد.

در گام 10 از آموزش WP Rocket به معرفی بهترین روش های بهینه سازی تصاویر پرداخته ایم. همچنین بخش های پایانی کار با افزونه که شامل درون ریزی و برون بری تنظیمات افزونه است در گام پایانی این دوره آموزشی ارائه شده اند.

لینک گام 10 : بهینه سازی تصاویر در افزونه wp rocket

در ادامه دوره های ویدئویی آموزش افزونه موشک وردپرس را به شما معرفی می کنیم.


2️⃣ فیلم آموزش WP Rocket فارسی (فیلم رایگان)

در بخش های قبل با مقدمات و تنظیمات اولیه افزونه راکت آشنا شدید. همچنین راهنمای بخش های مهم افزونه را خدمت شما ارائه کردیم. اما خیلی از کاربران از ما درخواست داشتند تا یک فیلم آموزش افزونه WP Rocket برای راه اندازی سریع افزونه تهیه کنیم تا با تنظیمات ساده بتوانند سرعت سایت وردپرسی خود را افزایش دهند. به همین منظور یک دوره ویدئویی آماده کرده ایم که با ثبت نام رایگان در فرم زیر می توانید این ویدئو ها را در ایمیل خود دریافت کنید.

سرفصل های دوره آموزش افزونه WP Rocket رایگان برای افزایش سرعت سایت وردپرس

 • نصب افزونه به ساده ترین روش
 • آموزش جدیدترین نسخه افزونه راکت فارسی
 • تنظیمات اولیه افزونه راکت فارسی
 • تنظیمات تکمیلی افزونه راکت وردپرس برای افزایش سرعت وردپرس

لینک ثبت نام در دوره رایگان آموزش راکت

برای دریافت ویدئو های رایگان این دوره از لینک زیر اقدام کنید.

به زودی: ضبط این دوره شروع شده است و به زودی برای دانلود رایگان در اختیار شما وردپرس بارانی های عزیز قرار می گیرد.


3️⃣ دوره فوق جامع آموزش افزونه راکت (پیشرفته)

تا اینجا با یک راهنمای نسبتا کامل برای شروع کار با پلاگین راکت سعی کردیم در افزایش سرعت سایت شما کمک ناچیزی کرده باشیم. در برنامه آتی وردپرس باران است تا با تولید یک دوره پیشرفته جهت آموزش جامع کار با افزونه WP Rocket و معرفی تنظیمات کامل و بهینه آن برای سایت های موضوعی یک دید تخصصی تر در افزایش سرعت سایت های وردپرسی در شما ایجاد کند. آموزش های افزایش سرعت سایت های وردپرسی با افزونه راکت شامل دوره های پروژه محور زیر می باشند.

در دوره آموزش پیشرفته افزونه راکت چه چیز هایی یاد خواهید گرفت؟

 • همه چیز در مورد افزایش سرعت سایت های وردپرسی (مبانی سرعت از مبتدی تا پیشرفته)
 • دوره آموزش جامع تنظیمات افزونه راکت
 • دوره افزایش سرعت سایت های خبری مجله ای (پروژه محور)
 • دوره افزایش سرعت سایت های فروشگاهی (پروژه محور)
 • دوره افزایش سرعت سایت های شرکتی (پروژه محور)

به زودی دوره های افزایش سرعت تخصصی سایت به کمک افزونه WP Rocket رونمایی خواهند شد. تمام این دوره ها در پکیج فوق جامع پرچمداران سرعت وردپرس نیز ارائه می شوند.

20 دیدگاه. دیدگاهی بگذارید

 • Avatar
  محمودی
  2020-10-26 00:46

  آموزش به نظر جامعی است. امیدوارم برای افزایش سرعت سایت وردپرسی ام مفید باشد.
  با تشکر از شما برای زحمات و آموزش هایی که رایگان و بی دریغ در اختیار ما قرار می دهید.

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-10-26 10:10

   سلام آقای محمودی
   سپاس از نظر شما. بله همانطور که در جزئیات و بررسی عملکرد افزونه هم توضیح دادم به کمک این افزونه می توانید افزایش سرعت سایت وردپرسی را تا چند برابر تجربه کنید. در مورد اینکه چه زمانی از این افزونه وردپرس استفاده کنید و اینکه آیا همیشه نصب افزونه راکت مفید است یا خیر نیز توضیحاتی ارائه دادم.
   با سپاس

   پاسخ
 • خیلی ممنون از آموزش های مفیدتون. مشتاقانه منتظر قسمت های بعدی این دوره هستم. خیلی خوبه که برنامه قسمت های بعدی را هم نوشتید. باز هم از این دوره های رایگان بذارید.

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-11-28 16:31

   سلام خانم مریم
   سپاس از دیدگاه پر انرژی شما. بله مطابق تقویم آموزشی درج شده قسمت های بعدی آموزش آماده و منتشر خواهند شد. حتما دوره های مشابه بیشتری برای سایر افزونه های وردپرس هم در آینده ارائه خواهیم داد.
   با سپاس

   پاسخ
 • خیلی خوب بود
  ممنون
  یه سوال: آیا آموزش تصویری افزونه راکت رو هم ارائه می کنید؟ چون دیدم آموزش هاتون گام به گام هست و تا الان خیلی کامل بوده.

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-12-07 10:16

   سلام آقای سعید
   بله. آموزش تصویری که در واقع همین گام ها هستند که تا 10 گام ادامه خواهند داشت.
   در این آموزش ها تمام بخش ها و تنظیمات افزونه با جزئیات کامل و تئوری آن ها ارائه خواهند شد.
   همچنین آموزش ویدئویی افزونه WP Rocket نیز در دو سطح پایه و پیشرفته در چندین دوره کاربردی و پروژه محور در دست آماده سازی است که به زودی در همین صفحه معرفی می شوند.
   برای شما آرزوی موفقیت دارم

   پاسخ
 • Avatar
  ساسان
  2020-12-07 17:03

  خیلی ممنون از آموزش خوبی که گذاشتید. یه سوال داشتم در مورد پیش بارگذاری نقشه سایت که این تنظیم اصلا چی هست و چرا باید نقشه سایت کش بشه؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2020-12-08 10:42

   سلام آقای ساسان
   سوال خوبی پرسیدید.
   پیش بارگذاری کش مبتنی بر نقشه سایت به این معنی است که نسخه کش برای تمام صفحات سایت شما ساخته شود. و این به معنی کشینگ خود نقشه سایت نیست. در ادامه کمی بیشتر توضیح می دهم.
   یکی از بهترین روش هایی که افزونه موشک برای پیدا کردن لینک تمام صفحات در نظر گرفته است، استفاده از نقشه سایت است. چون در نقشه سایت لینک تمام صفحات، برگه ها، نوشته ها، محصولات، دسته بندی ها و… قرار دارد. بنابراین با ساختن نسخه های حافظه پنهان Cache براساس نقشه سایت، نسخه کپی برای تمام صفحات ساخته می شود.
   پس نقشه سایت برای پیدا کردن لینک تمام صفحات استفاده می شود و خودش کش نمی شود.
   با سپاس

   پاسخ
 • سلام. آیا با دیدن آموزش کامل افزونه WP Rocket دیگه نیازی نیست سراغ افزونه های دیگه برای افزایش سرعت سایت وردپرسی خودمون بریم؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-01-17 18:45

   سلام خانم سارا
   در مبحث افزایش سرعت سایت دو عامل بسیار مهم هستند:
   1- افزونه کش و بهینه سازی
   2- افزونه بهینه سازی تصاویر
   بخش اول با امکانات کامل و بسیار بیشتر توسط راکت انجام می شود که در آموزش های رایگان وردپرس باران بررسی شده اند.
   برای فشرده سازی تصاویر می توانید از افزونه Smush Pro استفاده کنید.
   البته مباحث پیشرفته تر در افزایش سرعت را در دوره پرچمداران سرعت وردپرس بررسی خواهیم کرد و با ابزارها و تکنیک های پیشرفته تر آشنا خواهید شد.
   با سپاس

   پاسخ
 • Avatar
  مجتبی
  2021-01-22 12:46

  سلام وقتتون بخیر
  یه سوال از شما داشتم. برای بهینه سازی سرعت سایت وردپرسی بین افزونه wp rocket و افزونه lite speed cache کدوم رو پیشنهاد میدین؟
  ممنون از شما بابت آموزش های خوبتون.

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-01-23 11:30

   سلام آقای مجتبی
   افزونه لایت اسپید کش در تجربه ای که داشتیم افزونه مناسبی است و امکانات مناسبی دارد ولی این افزونه فقط برای هاست های مبتنی بر وب سرور لایت اسپید عملکرد مناسبی دارد. همچنین با توجه به اینکه این افزونه رایگان است و توسط توسعه دهنده پشتیبانی نمی شود گزینه مناسبی برای همه سایت ها نیست. اما افزونه موشک وردپرس با امکانات کامل، پشتیبانی و بروزرسانی منظم سایت سازنده یکی از بهترین گزینه ها برای افزایش سرعت سایت محسوب می شود. البته اگر با تنظیمات پیچیده تر و گزینه ها تنظیمات بیشتر مشکل نداشته باشید و بخواهید به صورت حرفه ای بر روی بهینه سازی سرعت کار کنید افزونه مرغ مگس خوار انتخاب بهتری برای شما باشد.
   با سپاس

   پاسخ
 • Avatar
  سید رسول
  2021-01-24 03:17

  سلام و عرض ادب .
  ببحشید من یک مشکلی دارم. من تو سایت یک پرلودینگ گذاشتم قبل لود صفحه نشون داده میشه . میخوام اون کش نشه ولی بلد نسیتم چطور اینکار رو بکنم منو هاش ب چشمم خورده استنثنا ها ولی نمیدونم چیو باید اونجا بنویسم یکم راهنمایی میتونید بکنید ک من بفهمم خیلی تخصصی نباشه ؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-01-25 10:48

   سلام آقای سید رسول
   به طور کلی کش کردن صفحات مشکلی در انیمیشن پریلودیگ سایت ایجاد نمی کند. اما در برخی قالب ها و افزونه ها اجرای اسکریپت ها ممکن است با کش شدن دچار اختلال شوند. در این شرایط شما باید لینک فایل JS که برای ایجاد این انیمیشن ها در نظر گرفته شده است را پیدا کنید و در بخش استثنا ها وارد کنید. رفع این مورد در صورتی که خیلی در این زمینه تخصصی نیستید شاید کار ساده ای نباشد. اما رفع مشکل در این موارد معمولا در دوره های آموزش پیشرفته افزونه راکت بررسی می شود.
   با سپاس

   پاسخ
 • Avatar
  شهریار
  2021-06-01 13:13

  آموزش افزونه wp rocket که به صورت کامل و تصویری آماده کردید خیلی هالی بود و تونستم همه بخش های سایت را بهینه کنم. تشکر که این دوره را رایگان منتشر کردید.

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-06-01 16:46

   سلام آقای شهریار
   خوشحالیم که آموزش افزونه راکت وردپرس مورد توجه شما بوده و توانستید استفاده لازم را داشته باشید.
   با سپاس

   پاسخ
 • Avatar
  محمد انصاری
  2021-12-21 21:47

  سلام من افزونه رو خریداری کردم ولی چنتا سوال دارم از کجا بپرسم؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-12-22 12:44

   سلام دوست من
   در حساب کاربری بخش آموزش های ویژه کاربران تمام آموزش های لازم برای استفاده از محصولات آماده شده است. همچنین برای سوالات پس از خرید می توانید از حساب کاربری بخش پشتیبانی در ارتباط باشید.
   با سپاس

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  در قسمت بهینه سازی کد ها با فعال کردن گزینه تاخیر در اجرای جاوا اسکریپت باعث میشه که کد های تگ منیجر و انالیتیکس نخونه ؟
  میخوام بدونم مشکلی نیست و ضرری نداره برای سایت ؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2022-01-15 13:10

   سلام دوست من
   این مورد بستگی به نوع قالب یا افزونه و روش فراخوانی کدهای اسکریپت آنالیتیکس است.
   به سادگی می توانید با مراجعه به آنالیتیکس و بررسی وضعیت کاربران آنلاین بررسی کنید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.
   اگر وضعیت آنلاین ها صحیح بود یعنی مشکلی نیست و می توانید از این گزینه استفاده کنید.
   با سپاس

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست