آموزش بهینه سازی دیتابیس با افزونه WP Rocket راکت وردپرس – گام 7 از 10

[آموزش بهینه سازی دیتابیس با افزونه WP Rocket راکت وردپرس]. سلام. با یک بخش دیگر از تنظیمات افزونه WP Rocket خدمت شما عزیزان هستیم. این بار بهینه سازی دیتابیس وردپرس از طریق افزونه WP Rocket را به شما آموزش خواهیم داد. این بخش شامل تنظیمات بهینه سازی پایگاه داده در خصوص پست ها، نظرات و … می باشد. از آنجایی که بهینه سازی پایگاه داده یک امر مهم و ضروری برای افزایش سرعت بارگذاری و حجم سایت می باشد، بدیهی است که صاحبان سایت ها می بایست به این امر نگاه ویژه ای داشته باشند. با ما با آموزش افزونه WP Rocket در وردپرس باران همراه باشید.

آموزش بهینه سازی دیتابیس در افزونه WP Rocket

دیتابیس یا به زبان شیرین فارسی پایگاه داده یکی از مهمترین بخش های یک سایت می باشد. چرا که تمامی اطلاعات یک سایت اعم از سایت خبری، ورزشی، فروشگاهی و … می بایست در یک محل ذخیره گردند. این اطلاعات می تواند شامل اطلاعات کاربران، نوشته ها، محصولات، سابقه های خرید مشتریان، نظرات و … باشد. حال اگر شما صاحب یک سایت بزرگ و فعال باشید، با زیاد شدن تعداد پست ها و یا نظرات و… حجم دیتابیس شما هم افزایش می یابد. با بهینه سازی دیتابیس وردپرس می توانید در سرعت لود سایت خود افزایش چشم گیری داشته باشید.

ساختار دیتابیس وردپرس

پس از نصب وردپرس بر روی هاست خود و راه اندازی اولیه سایت، دیتابیس شما بر روی هاست ساخته می شود. دیتابیس یا پایگاه داده در وردپرس به صورت پیشفرض دارای 12 جدول یا همان Table می باشد. که محل نگهداری اطلاعات سایت است. همچنین این جداول نیز باهم ارتباط دارند. برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات سایت، شما می بایست از این جداول بک آپ گیری نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص پشتیبان گیری می توانید آموزش زیر را مطالعه نمایید.

حتما بخوانید:

در فهرست زیر 12 جدول دیتابیس وردپرس آمده اند:

 • wp_posts
 • wp_postmeta
 • wp_comments
 • wp_commentmeta
 • wp_termmeta
 • wp_terms
 • wp_term_taxonomy
 • wp_term_relationships
 • wp_users
 • wp_usermeta
 • wp_options
 • wp_links

دیتابیس وردپرس کجاست؟

با توجه به اینکه کنترل پنل هاست شما چه نوع می باشد، یافتن دیتابیس متفاوت خواهد بود. همانطور که میدانید دو نوع کنترل پنل ( CPanel , DirectAdmin ) وجود دارد. اگر هاست شما سی پنل باشد مطابق عکس زیر از بخش  DATABASES ّبا کایک بر روی MYSQL Databases لیست تمام پایگاه های داده خود را مشاهده نمایید.

دیتابیس وردپرس در هاست سی پنل:

دیتابیس در کنترل پنل سی پنل

اگر کنترل پنل سایت شما دایرکت ادمین بود می بایست از طریق بخش YOUR ACCOUNT با کلیک بر روی عبارت MySQL Management می توانید به راحتی لیست پایگاه های داده سایت خود را مشاهده نمایید.

دیتابیس وردپرس در هاست دایرکت ادمین:

دیتابیس در کنترل پنل دایرکت ادمین

بهینه سازی دیتابیس وردپرس با افزونه WP Rocket

پس از آشنایی با دیتابیس حال به سراغ افزونه راکت وردپرس می رویم. شما به راحتی می توانید با استفاده از این افزونه دیتابیس خود را بهینه نموده تا با افزایش سرعت و کاهش حجم سایت خود مواجه شوید. آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس شامل بهینه سازی پست ها، نظرات و … می باشد. با ما در ادامه این آموزش همراه باشید.

پاک سازی پست

پاکسازی پست ها در بهینه سازی دیتابیس در افزونه WP Rocket

در این قسمت شما میتوانید اطلاعاتی در خصوص پست های نوشته شده را پاک سازی نمایید. این بخش دارای سه قسمت می باشد.

1- بازبینی:

قست اول در خصوص نوشته های بازبینی شده می باشد. هنگامی که شما نوشته ای را بازبینی و یا آپدیت محتوا انجام می دهید یک نسخه از نوشته به صورت بازبینی در دیتابیس همچنان موجود می باشد. در این صورت شما علاوه بر داشتن اطلاعات یک پست انتشار شده نهایی، اطلاعات پست قبل از آبدیت محتوا را هم در دیتابیس دارید. که در صورت لزوم بازیابی انجام دهید. حال شما میتوانید برای کم کردن حجم اطلاعات این نسخه ها را پاک سازی نمایید. با فعال کردن گزینه بازبینی این اطلاعات از دیتابیس سایت شما حذف خواهند شد.

2- پیش نویس های خودکار:

بخش دیگر مربوط به پاکسازی پیش نویس های خودکار می باشد. اگر شما قابلیت پیش نویس خودکار را فعال کرده باشید، در هنگام نوشتن پست پیش نویس هایی به صورت خودکار برای جلوگیری از حذف ناگهانی پست، ایجاد میگردد که با فعال کردن این گزینه تمامی اطلاعات مربوط به پیش نویس ها بجز آخرین مورد از دیتابیس حذف خواهند شد.

3- پست های زباله دان:

قسمت اخر مربوط به پاکسازی پست های زباله دان می باشد. هنگامی که شما نوشته ای را از سایت خود پاک می کنید این نوشته در زباله دان قرار می گیرد بنابراین برای آن هم در دیتابیس یک فضا اختصاص داده خواهد شد. با فعال نمودن گزینه “پست های زباله دان” اطلاعات مربوط به پست هایی که حذف شده اند نیز از دیتابیس حذف خواهند شد.

پاکسازی نظرات

پاک سازی کامنت ها در دیتابیس با افزونه WP Rocket

همانطور که در قسمت ساختار دیتابیس وردپرس اشاره کردیم جدولی مربوط به کامنت ها در دیتابیس با نام wp_comments وجود دارد که کلیه کامنت ها در این جدول ذخیره خواهند شد. شما میتوانید کامنت هایی که به اصطلاح اسپم یا هرز هستن را از دیتابیس سایت حذف نمایید. برای این کار کافیست گزینه نظرات اسپم را انتخاب نمایید. همچنین شما میتوانید نظراتی را که در پیشخوان وردپرس حذف کرده اید از دیتابیس سایت هم حذف نمایید. برای اینکار می بایست این بار گزینه نظرات حذف شده را در تنظیمات افزونه WP Rocket انتخاب نمایید.

پاکسازی داده های گذرا

پاکسازی داده های گذرا در بهینه سازی دیتابیس وردپرس

منظور از داده های گذرا، داده هایی هستن که با نصب افزونه ها و … در دیتابیس جمع آوری می شوند. حتی پس از حذف افزونه این اطلاعات از دیتابیس سایت حذف نخواهند شد. برای مثال اگر افزونه سئو رو یک بار در سایت خود نصب نماید  و بعد از مدتی دوباره آن را نصب کنید اطلاعات گذشته دوباره بازیابی خواهد شد. شما با فعال نمودن این دو گزینه می توانید اطلاعات و داده های گذرا در دیتابیس را که دیگر فایده ای برای شما ندارند، به راحتی حذف کنید.

پاکسازی پایگاه داده

بهینه سازی دیتابیس در افزونه WP Rocket

این بخش نیز مربوط به بهینه سازی جداول دیتابیس می باشد. اگر جدولی در دیتابیس وجود داشته باشد که در آن اطلاعات اضافی قرار داده شده با استفاده از افزونه راکت به راحتی می توان این اطلاعات اضافی را شناسایی و حذف نمود. کافیست گزینه مربوط به بهینه سازی جداول را فعال نمایید تا افزونه این کار را به راحتی برای شما انجام دهد.

پاکسازی خودکار

پاکسازی خودکار در بهینه سازی دیتابیس وردپرس

در انتهای آموزش بهینه سازی دیتابیس در افزونه WP Rocket به بخش پاکسازی خودکار می رسیم. شما میتوانید با فعال نمودن گزینه “برنامه ریزی پاکسازی خودکار” تمامی مراحل بالا را به صورت اتوماتیک و طبق زمان بندی انجام دهید. زمانی که شما این گزینه را فعال کنید، می توانید بصورت روزانه، هفتگی و ماهانه این تنظیمات را اعمال نمایید. در نهایت با انتخاب ذخیره تغییرات و بهینه سازی، دیتابیس خود را بهینه نماید.

بهترین افزونه بکاپ وردپرس

همانطور که می دانید دیتابیس سایت شما یکی از بخش های مهم سایت شما می باشد. بخاطر داشته باشید که قبل از انجام بهینه سازی دیتابیس وردپرس حتما از آن بک آپ بگیرید. چون پس از انجام بهینه سازی در صورت نیاز به هیچ عنوان راهی برای لغو این عملیات وجود ندارد. بهترین افزونه بکاپ گیری وردپرس و همچنین پیشنهاد ما استفاده از افزونه BackupBuddy است که می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

بهترین افزونه برای بکاپ گیری قبل از بهینه سازی دیتابیس وردپرس

پیشنهاد وردپرس باران برای بکاپ گیری از وردپرس: افزونه BackupBuddy

در گام های بعدی به آموزش افزونه Rocket در سایر بخش های تنظیمات این افزونه خواهیم پرداخت. با ما در وردپرس باران همراه باشید.

سایر قسمت های دوره آموزش رایگان افزونه WP Rocket را نیز مشاهده کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس با افزونه راکت
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست