پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس (آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin)

به نام خدا. در این مقاله از مرجع آموزش وردپرس به پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس می پردازیم. در این آموزش برای بک آپ گیری از phpMyAdmin استفاده خواهیم کرد. دو روش تهیه بکاپ از دیتابیس وردپرس را بررسی می کنیم. روش سریع و روش حرفه ای با تنظیمات دلخواه را شرح خواهیم داد. در ادامه آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin جهت بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس را به طور کامل می آموزیم. با این آموزش وردپرس با ما در وردپرس باران همراه باشید.

در مورد پشتیبان گیری از وردپرس قبل از آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin

پیشتر در مقاله ای به موضوع بکاپ گیری از وردپرس و ملزومات تهیه یک بکاپ کامل از سایت وردپرس پرداختیم. مقاله امروز در واقع در ادامه این مقاله می باشد. برای تهیه بکاپ کامل از وردپرس نیازمند بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس می باشیم. نگران نباشید. آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin در این مقاله کاملا بررسی می شود. اما پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس به تنهایی کافی نیست. برای مطالعه بیشتر در مورد تهیه فول بکاپ از وردپرس به مقاله زیر مراجعه نمایید.

لینک مقاله: چگونه یک بکاپ کامل از سایت وردپرس تهیه کنیم؟ (بکاپ دستی بدون افزونه)

 

همچنین در مقاله ای جداگانه در مورد روش های بکاپ گیری و معرفی 8 تا از بهترین افزونه های بکاپ گیری وردپرس پرداختیم. در این مقاله بهترین افزونه های بکاپ وردپرس را لیست و مقایسه نمودیم. برای مطالعه این مقاله نیز می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

لینک مقاله: آموزش بکاپ گرفتن از وردپرس + معرفی 8 تا از بهترین افزونه بکاپ گیری از وردپرس

 

مقدمه آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin ابزار مورد نیاز بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس

برای پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس نیازمند دسترسی به هاست و دیتابیس هستیم. اسکریپت phpMyAdmin یک اسکریپت رایگان و متن باز می باشد. این اسکریپت در اکثر هاست های معروف مثل سی پنل یا دایرکت ادمین نصب می باشد. با استفاده از phpMyAdmin می توانیم به دیتابیس هاست خود دسترسی داشته باشیم. امکان ایجاد دیتابیس جدید، حذف، تعمیر و… توسط این اسکریپت به سادگی فراهم شده است. ما در این مقاله به آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin برای بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس استفاده می کنیم.

آموزش بک آپ گیری از phpmyadmin برای پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس

برای شروع بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس نیاز است تا از phpMyAdmin استفاده کنیم. برای این منظور وارد پنل مدیریت هاست خود می شویم. از بخش دیتابیس روی گزینه phpMyAdmin کلیک می کنیم تا اسکریپت آن اجرا شود.

پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس (آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin)

در نوار سمت چپ نام پایگاه های داده موجود نمایش داده می شوند. در صورتی که چندین سایت در یک هاست داشته باشیم، چندین دیتابیس مشاهده خواهیم کرد. به هر ترتیب برای پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس روی نام دیتابیس وردپرس مورد نظر کلیک می کنیم تا انتخاب شود. با این کار جدول های موجود در دیتابیس در سمت راست نمایش داده می شود.

بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس

برای بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس بر روی گزینه Export در منوی بالایی این صفحه کلیک می کنیم. تنظیمات بک آپ گیری از phpMyAdmin جهت تعیین نحوه بکاپ گیری نمایش داده می شود. دو گزینه پیش روی ما است. این گزینه ها از بخش Export method قابل انتخاب می باشند.

  • روش سریع پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس بدون تنظیمات خاص
  • روش حرفه ای با تنظیمات کامل برای شخصی سازی تنظیمات بکاپ گیری

در ادامه هر دو گزینه را شرح خواهیم داد. پس در ادامه با آموزش پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس از طریق هاست با ما همراه باشید.

آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin به روش سریع

در پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس به روش سریع، فقط فرمت فایل خروجی را می توانیم انتخاب کنیم. در این روش حتما فرمت فایل بکاپ را بر روی SQL قرار می دهیم. نهایتا بر روی دکمه Go کلیک می کنیم. با توجه به حجم اطلاعات دیتابیس، پس از مدتی کوتاه فایل بکاپ ساخته می شود و بلافاصله دانلود آن آغاز می گردد. این روش سریعترین راه برای بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس می باشد.

آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin با تنظیمات دلخواه

در پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس با تنظیمات دلخواه امکانات و شخصی سازی بکاپ امکان پذیر است. در ادامه مهمترین گزینه های موجود را بررسی خواهیم کرد.

Format: از این گزینه برای انتخاب فرمت خروجی استفاده می کنیم. این گزینه را بر روی SQL قرار می دهیم.

Tables: جدول های دیتابیس مورد نظر برای بکاپ گیری را می توانیم در این بخش انتخاب کنیم. مثلا در صورتی که بخواهیم جدول های ساخته شده توسط یک افزونه در بکاپ قرار نگیرند می توانیم آن را انتخاب نکنیم. برای بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس به صورت کامل همه گزینه ها را انتخاب می کنیم.

پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس (آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin)

سایر تنظیمات و گزینه های موجود در بکاپ گیری دلخواه معمولا به کار نمی آیند به جز تنظیمات Output که در ادامه توضیح خواهیم داد.

تنظیمات گزینه Output در آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin با تنظیمات دلخواه

برخی گزینه ها برای تنظیم فایل خروجی در این بخش قرار گرفته اند. برای مثال امکان جداسازی فایل بکاپ برای جدول ها، قفل جداول، تغییر نام جداول و…در این بخش امکان پذیر است. در بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس امکان کاهش حجم دیتابیس توسط متدهای فشرده سازی نیز امکان پذیر است. یکی از بخش های مهم تنظیمات Output در آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin قسمت فشرده سازی فایل بکاپ می باشد. در صورتی که حجم اطلاعات دیتابیس زیاد باشد یا حتی زیاد هم نباشد فشرده سازی پیشنهاد می شود. برای این کار گزینه مقابل Compression را بر روی gzipped قرار می دهیم. با این کار حجم بک آپ دیتابیس وردپرس به شدت کاهش می یابد.

دانلود فایل بکاپ دیتابیس وردپرس

مرحله نهایی در پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس دانلود فایل بکاپ می باشد. بعد از انتخاب گزینه های مورد نظر در تنظیمات بر روی دکمه Go در انتهای صفحه کلیک می کنیم. همانند روش سریع با توجه به حجم اطلاعات دیتابیس، پس از مدتی کوتاه فایل بکاپ ساخته می شود. پس از پایان ساخته شدن فایل بکاپ، دانلود آن به طور خودکار آغاز می شود. به همین سادگی!

نتیجه گیری

در این مقاله از آموزش وردپرس به موضوع مهم پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس پرداختیم. در این آموزش برای بک آپ گیری از phpMyAdmin  استفاده نمودیم. دو روش بکاپ گیری سریع و بکاپ گیری با تنظیمات دلخواه از phpMyAdmin را به طور کامل بررسی کردیم. امیدواریم از این آموزش برای بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس خود استفاده لازم را ببرید. با ما در سایر آموزش های وردپرس از وردپرس باران همراه باشید.

 

پیشنهادهای ویژه وردپرس باران: 

معرفی 8 بهترین افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس (فشرده سازی تصاویر وردپرس)

معرفی 8 بهترین افزونه کد امنیتی برای وردپرس (+دانلود افزونه CAPTCHA)

معرفی 8 بهترین افزونه بکاپ گیری از وردپرس (آموزش بکاپ گرفتن از وردپرس)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس (آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin) بکاپ گیری از دیتابیس وردپرس
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست