چگونه یک بکاپ کامل از سایت وردپرس تهیه کنیم؟ (بکاپ دستی بدون افزونه)

چگونه یک بکاپ کامل از سایت وردپرس تهیه کنیم؟ (بکاپ دستی بدون افزونه)

به نام خدا. عنوان مقاله امروز چگونه یک بکاپ کامل از سایت وردپرس تهیه کنیم؟ (بکاپ دستی بدون افزونه) می باشد. در این مقاله از وردپرس باران، نحوه بکاپ گیری از سایت وردپرس بدون افزونه را خواهیم آموخت. بکاپ گیری از سایت وردپرس به صورت دستی نیازمند دسترسی به هاست می باشد. در این مقاله به طور کامل نحوه کار را آموزش خواهیم داد. پس با این مقاله از مرجع آموزش وردپرس با ما همراه باشید.

پیشتر در مقاله ای جداگانه به معرفی انواع روش های تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس پرداختیم. همچنین 8 افزونه بکاپ گیری کامل از سایت وردپرس را معرفی و مقایسه نمودیم. در صورتی که هنوز آن مقاله را مشاهده نکرده اید، پیشنهاد می کنیم حتما نگاهی به آموزش مذکور داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

لینک آموزش روش های بکاپ گیری کامل از سایت وردپرس: آموزش بکاپ گرفتن از وردپرس + معرفی 8 بهترین افزونه بکاپ گیری از وردپرس

 

منظور از تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس چیست؟

سیستم مدیریت محتوای وردپرس اطلاعات زیادی برای ساخت و نمایش سایت ایجاد می کند. همچنین این اطلاعات سایت را ممکن است در بخش های مختلفی  بسازد. لذا برای بکاپ گیری از سایت وردپرس بدون افزونه باید از بخش های مختلفی پشتیبان تهیه کنیم. در ادامه مقاله به این موضوع که چه بخش هایی و چگونه خواهیم پرداخت. فعلا برای پاسخ به این سوال همین موضوع کفایت می کند. بنابراین تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس به صورت دستی مستلزم این است که بدانیم وردپرس اطلاعت را کجا ذخیره می کند. نهایتا از تمام آن بخش ها بکاپ تهیه کنیم.

محل ذخیره اطلاعات وردپرس برای بکاپ گیری از سایت وردپرس بدون افزونه کجاست؟

1- دیتابیس وردپرس رکن اساسی تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس (بکاپ دستی وردپرس)

پیشتر در دوره آموزش کامل وردپرس به طور گام به گام با آموزش نصب وردپرس آشنا شدیم. همان طور که می دانیم یکی از پیش نیاز های اساسی در نصب وردپرس دیتابیس وردپرس می باشد. لذا توجه به دیتابیس در بکاپ گیری از سایت وردپرس بدون افزونه بسیار ضروری می باشد. دلیل آن هم این است که بخش اصلی اطلاعات وردپرس در دیتابیس ذخیره می شوند. در واقع قلب تپنده یک سایت وردپرسی، دیتابیس آن می باشد. کلیه اطلاعات مربوط به پست ها، برگه ها، تنظیمات و… در دیتابیس وردپرس ذخیره می شوند. از متن همین نوشته که اکنون مطالعه می کنید گرفته تا تنظیمات نحوه نمایش سایت همه و همه در دیتابیس وردپرس ذخیره شده اند. لذا مهمترین بخش در تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس به صورت دستی، دیتابیس سایت می باشد.

2- فایل های وردپرس دومین بخش اساسی در تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس (بکاپ دستی وردپرس)

علاوه بر دیتابیس وردپرس، فایل های وردپرس روی هاست نیز از اطلاعات اساسی وردپرس محسوب می شوند. لذا در بکاپ گیری از سایت وردپرس بدون افزونه باید مورد توجه قرار گیرند. همان طور که می دانیم کلیه فایل های قالب و افزونه ها بر روی هاست قرار می گیرند. همچنین هر فایلی که در کتابخانه وردپرس آپلود کنیم (آپلود عکس، ویدئو، صوت و… ) بر روی هاست وردپرس ذخیره می گردد. حتی هسته وردپرس در فرایند نصب وردپرس نیز بر روی هاست قرار می گیرد. بنابراین فایل های وردپرس روی هاست، دومین بخش اساسی در تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس به صورت دستی می باشند.

چگونه به صورت دستی (بدون افزونه) یک بکاپ کامل از سایت وردپرس تهیه کنیم؟

برای بکاپ گیری از سایت وردپرس کافی است بدانیم اطلاعات وردپرس کجا ذخیره می شوند. سپس از آنها بکاپ بگیریم. روش کار به طور خلاصه چنین می شود. از آن جا که اطلاعات وردپرس در دو بخش دیتابیس و هاست ذخیره می شوند، روش کار تهیه بکاپ دستی وردپرس چنین است.

چگونه یک بکاپ کامل از سایت وردپرس تهیه کنیم؟ (بکاپ دستی - بدون افزونه)

خلاصه آموزش تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس بدون افزونه در دو مرحله

  • پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس
  • پشتیبان گیری از فایل های وردپرس

آموزش تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس بدون افزونه (بکاپ دستی)

در این مقاله از وردپرس باران با اصول کار برای بکاپ گیری از سایت وردپرس به روش دستی آشنا شدیم. گفتیم اطلاعات یک سایت وردپرسی در دو بخش مجزا ذخیره می شوند. لذا برای بکاپ کامل از سایت وردپرس بدون افزونه باید از دو بخش بک آپ تهیه کنیم. آن دو بخش عبارتند از: پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس و پشتیبان گیری از فایل های وردپرس.

در ادامه این مقاله، آموزش تهیه بکاپ کامل از سایت وردپرس بدون افزونه در دو بخش مجزا بررسی خواهد شد. در بخش اول آموزش تهیه پشتیبان از دیتابیس وردپرس بررسی می شود. سپس در بخش دوم چگونگی تهیه پشتیبان از فایل های وردپرس را شرح خواهیم داد. پس با آموزش بکاپ گیری از سایت وردپرس بدون افزونه در مقالات بعدی ما در وردپرس باران همراه باشید.

پیگیری ادامه آموزش:

لینک ادامه آموزش بخش 1: پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس (آموزش بک آپ گیری از phpMyAdmin)

لینک ادامه آموزش بخش 2: پشتیبان گیری از فایل های وردپرس (آموزش بک آپ گیری از cPanel)

5/5 (1 رأی)
اگر مطلب را می پسندید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

یک پاسخ بگذارید

avatar
  اشتراک  
مشترک شدن در