آموزش پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket راکت وردپرس – گام 5 از 10

[آموزش پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket راکت وردپرس]. سلام. در 4 گام قبلی از آموزش افزونه WP Rocket به مباحث مهمی در خصوص افزونه WP Rocket پرداختیم. در این مقاله سعی داریم به مبحث آموزش پیش بارگذاری کش افزونه راکت بپردازیم. در این آموزش پیش بارگذاری در 4 بخش مربوط به سایت مپ، لینک ها، DNS و فونت ها را بررسی می کنیم. هر یک از این بخش ها می تواند به افزایش سرعت سایت وردپرس کمک ویژه ای نماید. در ادامه با این آموزش وردپرس با ما در وردپرس باران همراه باشید.

پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket

پیش از آن که وارد بحث پیش بارگذاری در افزونه راکت شویم، بهتر است توضیحاتی مختصر در خصوص کش و همچنین کش مرورگر، کش سرور و کش DNS خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. با آشنایی با این تعریف ها راحت تر می توانید بحث پیش بارگذاری کش در افزونه موشک وردپرس را درک کنید. پیش تر در مقاله های متعدد در خصوص کش توضیحات مختصر و مفیدی ارائه گردیده است که می توانید با جستجوی عبارت کش در وردپرس باران منابع ارزشمندی در این زمینه برای مطالعه پیدا کنید. اما در ادامه نیز توضیحات ضروری را خدمت شما ارائه خواهیم داد.

کش سرور چیست؟

برای نمایش صفحات درخواستی در مرورگر کاربر یک سری فرآیند پشت سر هم اتفاق می افتد. ابتدا درخواست توسط کاربر به سمت سرور ارسال می شود. سپس سرور اطلاعات دریافتی را پردازش می کند. در پایان پس از ساخت صفحه نهایی آن را به کاربر نمایش می دهد. حال فرض کنید که سرور برای هر بار درخواست یک صفحه، هر بار پردازش را انجام دهد. در چنین صورتی، با افزایش زمان بارگذاری سایت مواجه خواهیم شد. حال اگر سرور پس از اولین درخواست کاربر، یک نسخه از آن اطلاعات را ذخیره نماید دیگر نیازی به هر بار پردازش درخواست کاربر نیست، به چنین فرآیندی کش سرور نیز می گویند. یعنی کاربران بعدی فقط نسخه کش شده را خیلب سریع دریافت می کنند و حجم پردازش ها به میزان زیادی کاهش می یابد.

کش مرورگر چیست؟

حال که با کش سرور در پیش بارگذاری در افزونه راکت آشنا شدید، مفهوم کش مرورگر را برای شما توضیح خواهیم. همانطور که میدانیم یک صفحه از یک سایت دارای بخش های ثابتی مانند CSS، JS، عکس و … می باشد. بنابراین اگر یک بار این بخش های ثابت برای کاربر ارسال گردد و این اجزا در مرورگر کاربر ذخیره گردند. دیگر نیازی به ارسال دوباره این اجزای ثابت به سمت مرورگر کاربر نیست. به چنین فرآیندی که در مرورگر کاربر صورت میگیرد، کش مرورگر گفته می شود. یعنی کاربر برای بازدید از صفحات دیگر سایت شما مجددا فایل های CSS و JS و… را دریافت نمی کند و از نسخه کش شده در مرورگر خود مشاهده می کند.

کش DNS چیست؟

DNS cache نتایج پرس و جوی DNS ها را برای مدت زمان خاصی (با توجه به تنظیمات DNS سرور) در خود نگه میدارد تا در مراجعات بعدی دسترسی به نیم سرور های هر دامنه با سرعت بیشتری انجام شود. کش DNS، باعث کاهش ترافیک DNS در اینترنت شده و در نتیجه بازده DNS سرور را با افزایش سرعت پاسخ دهی به کاربران افزایش میدهد. هنگامی که از طریق مرورگر، یک وبسایت را مشاهده میکنیم، قابلیت DNS Caching در سیستم عامل ، DNS مربوط به وبسایت را کش کرده تا در مراجعات بعدی دسترسی به وبسایت با سرعت بیشتری انجام شود.

آموزش پیش بارگذاری در افزونه راکت

از این قسمت به بعد از آموزش های تئوری افزونه راکت خارج می شویم و به تنظیمات عملی این افزونه افزایش سرعت سایت های وردپرسی می پردازیم. با ما در وردپرس باران همراه باشید.

پیش بارگذاری چیست؟

برای اینکه یک بار عملیات کش شدن در سرور برای یک سایت اتفاق بیفتد، نیاز است تا حداقل یک کاربر یک درخواست به سرور ارسال نماید. بنابراین زمانی که شما کش سایت را فعال می کنید، تا زمانی که اولین بار سرور درخواستی را دریافت نکند، عملیات کش صورت نمیگیرد. پیش بارگذاری با ارسال یک درخواست اولیه از طریق خود افزونه WP Rocket این مشکل را برطرف می نماید. بنابراین حتی اگر هیچ بازدیدی از صفحات سایت شما انجام نشود، باز هم افزونه راکت نسخه کش شده صفحات سایت را برای وردپرس شما ایجاد می کند. این کار به بهینه سازی سرعت سایت های وردپرسی کمک بزرگی می کند.

فعال نمودن پیش بارگذاری کش

فعال نمودن پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket

هنگامی که پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket را فعال میکنید افزونه راکت در ابتدا فقط صفحه اصلی و لینک هایی در آن وجود دارد را پردازش می کند. برای اینکه کلیه لینک های شما پیش بارگذاری گردد بایستی پیش بارگذاری نقشه سایت را فعال نمایید. اگر سایت شما دارای چند نقسه سایت مجزا می باشد می توانید آن ها را در قسمت ” نقشه های سایت برای پیش بارگیری ” در هر خط وارد نمایید. اگر از افزونه یواست سئو استفاده می‌کنید کافی است آدرس سایت خود را مانند نمونه (site.com/sitemap_index.xml) در این فیلد وارد کنید. اگر نمی دانید نقشه سایت چیست در ادامه برای شما توضیح مختصری خواهیم داد.

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت شما فایلی یا صفحه ای است که تمامی آدرس های موجود در یک سایت را شامل می‌شود. عموما با XML مشخص می‌شود که به معنای زبان نشانه گذاری قابل توسعه می باشد. همچنین نقشه سایت دربرگیرنده اطلاعات متا مربوط به تمامی آدرس های سایت از آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط یک صفحه با سایر صفحات دیگر می‌باشد. برای ساخت نقشه سایت می توانید از افزونه هایی مانند افزونه Yoast SEO Premium، افزونه All in One SEO Pack، افزونه Rank Math و… کمک بگیرید.

پیش بارگذاری لینک ها

پیش بارگذاری لینک ها در افزونه WP Rocket

پیش بارگذاری لینک ها باعث بهبود سرعت بارگذاری صفحات، هنگامی که کاربر روی یک لینک قرار می گیرد خواهد شد. اگر کاربر بر روی یک لینک رفته و یا بر روی آن کلیک نماید، اگر مدت زمان لود شدن آن لینک بیشتر از 100ms باشد یک نسخه HTML از آن لینک در بکگراند سریعا بارگذاری می شود. در نتیجه زمانی که کاربر بخواهد وارد لینک جدید از آن صفحه گردد، سریعا صفحه برای کاربر نمایش داده خواهد شد.

این ویژگی فقط در زمان بارگذاری قابل مشاهده و تاثیر گذار است. چرا که اگر صفحه را با ابزار هایی مانند Pingdom ،GTMetrix و … تست بگیرید، تاثیری در سرعت بارگذاری کلی نخواهد داشت. این بهینه سازی در همه صفحات اعمال می شود. چه در حافظه پنهان و چه در حافظه غیر پنهان.

پیش بارگذاری لینک ها توسط مرورگرهای مبتنی بر Chrome و Chromium پشتیبانی می شود. مرورگرهای دیگر ممکن است در آینده از این ویژگی پشتیبانی کنند.

پیش نیاز درخواست DNS

پیش نیاز درخواست CDN در افزونه WP Roket

این بخش مربوط به کش DNS سایت می باشد. همانطور که در تصویر می بینید پیش نیاز درخواست DNS می تواند بخصوص در شبکه های تلفن همراه فایل های خارجی را سریعتر بارگذاری نماید.

CDN چیست؟

CDN مخفف کلمه Content Delivery Network می باشد. شما می توانید از طریق CDN سرعت بارگذاری سایت خود را به طور چشم گیری افزایش دهید. شبکه توزیع محتوا یا همان CDN یک شبکه متصل به تمامی سرورهای شبکه جهانی اینترنت می باشد. یک نسخه از تمامی اطلاعات سایت شما، در همه این شبکه ها موجود می باشد. زمانی که شما آدرس سایت را در مرورگر خود وارد می کنید، محتوای سایت از نزدیک ترین سرور به مکان شما، برایتان ارسال خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

بیشتر بدانید: CDN چیست؟

پیش بارگذاری فونت ها

پیش بارگذاری فونت ها در افزونه WP Rocket

پیش بارگذاری فونت ها  در پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket این امکان را به شما می دهد تا به مرورگر بفهمانید که کدام فونت ها معمولا دیر اجرا می شوند. این تاخیر به این دلیل است که معمولا دستورات از فایل های CSS فراخوانی می شوند. پیش بارگذاری فونت ها موجب افزایش سرعت لود و همچنین بهبود سئو سایت میگردد. برای فهمیدن اینکه کدام فونت ها نیاز به پیش بارگذاری دارند می توانید از ابزار Google PageSpeed Insights استفاده نمایید.

در این قسمت بخش پیش بارگذاری در تنظیمات افزونه راکت را به طور کامل بررسی کردیم. در قسمت های بعدی به سایر تنظیمات این افزونه افزایش سرعت لود سایت های وردپرسی خواهیم پرداخت. با سایر قسمت های این آموزش با ما همراه باشید.

سایر قسمت های دوره آموزش رایگان افزونه WP Rocket را نیز مشاهده کنید:

4 دیدگاه. دیدگاهی بگذارید

 • Avatar
  عرفان
  2021-07-19 17:53

  عالی بود این مطلب درود بر شما

  یه سوالی برام پیش اومد، با هر سری پاک کردن کش و opcache لازم هستش که دکمه پیش بارگزاری را یکبار هم بزنیم؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-07-19 17:59

   سلام آقای عرفان
   بله. اگر به هر دلیلی کش را پاک کنید می توانید با استفاده از پیش بارگذاری مجددا نسخه کش را ایجاد کنید. اگر پیش بارگذاری نکنید اولین کاربری که صفحه را باز کند نسخه بدون کش را با سرعت پایین تر مشاهده می کند و نسخه کش همان لحظه ساخته می شود. کاربران بعدی به هر ترتیب نسخه کش شده را مشاهده می کنند.
   با سپاس

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست