ویرایشگر کلاسیک وردپرس افزونه کلاسیک ادیتور Classic Editor

به نام خدا. امروز در مرجع وردپرس فارسی با یک آموزش وردپرس کاربردی در خدمت شما هستیم. در این آموزش به معرفی افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس یا افزونه کلاسیک ادیتور خواهیم پرداخت. افزونه Classic Editor وردپرس برای حذف ویرایشگر گوتنبرگ و بازگرداندن ادیتور قدیمی وردپرس به کار می رود. همان طور که می دانید، با بروزرسانی وردپرس به نسخه 5 ویرایشگر کلاسیک وردپرس حذف شد و گوتنبرگ جای آن را گرفت. اگر شما از آن دسته از کاربرانی هستید که علاقه دارید از افزونه Classic Editor در وردپرس 5 استفاده کنید، با معرفی این افزونه وردپرس تا پایان این آموزش وردپرس در وردپرس باران با ما همراه باشید.

افزونه کلاسیک ادیتور وردپرس (افزونه Classic Editor)

همانطور که می دانید در وردپرس 5 ویرایشگر قدیمی وردپرس با عنوان TinyMCE یا ادیتور WYSIWYG جای خود را به ویرایشگر گوتنبرگ داد. ویرایشگر گوتنبرگ با وجود امکانات ویرایش بلوکی محتوا و امکانات پیشرفته ویرایشی، آنچنان که باید مورد استقبال قرار نگرفت. بنابراین از همان ابتدای انتشار نسخه 5 وردپرس، بسیاری از افزونه نویس ها شروع به توسعه جایگزین هایی برای گوتنبرگ نمودند. توسعه افزونه هایی جهت غیرفعال کردن گوتنبرگ و بازگرداندن ویرایشگر کلاسیک وردپرس به حدی رسید که توسعه دهندگان هسته وردپرس نیز برای رضایت کاربران دست به کار شدند. سرانجام افزونه کلاسیک ادیتور وردپرس توسط توسعه دهندگان اصلی وردپرس ارائه شد تا کاربران با نصب آن بتوانند در وردپرس 5 نیز از نسخه قبلی ویرایشگر وردپرس استفاده نمایند.

افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس

ویرایشگر کلاسیک وردپرس 5 افزونه کلاسیک ادیتور افزونه Classic Editor

همانطور که اشاره شده افزونه Classic Editor وردپرس توسط توسعه دهندگان هسته وردپرس ارائه شده است. به گفته توسعه دهندگان وردپرس این افزونه حداقل تا سال 2022 پشتیبانی و بروزرسانی خواهد شد. و این حداقل قولی است که از سوی این گروه داده شده است. بنابر توضیحات تکمیلی ارائه شده تا زمانی که نیاز باشد، پشتیبانی و بروزرسانی افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس ادامه خواهد داشت.

افزونه کلاسیک ادیتور وردپرس یک افزونه ساده و در عین حال کاربردی برای ویرایش متن وردپرس می باشد. به کمک افزونه ادیتور کلاسیک وردپرس به سادگی می توان در وردپرس 5 از ادیتور قدیمی وردپرس بهره مند شد.

امکانات ویرایشگر کلاسیک وردپرس افزونه Classic Editor

امکاناتی که افزونه کلاسیک ادیتور با در وردپرس 5 ایجاد می کند عبارتند از:

 • غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس 5
 • فعال کردن ویرایشگر کلاسیک وردپرس در نسخه 5 وردپرس
 • مدیر سایت می تواند ویرایشگر پیش فرض را برای تمام کاربران تعیین کند
 • مدیر سایت می تواند اجازه تغییر ویرایشگر وردپرس 5 را به کاربران بدهد
 • کاربران می توانند افزونه کلاسیک ادیتور وردپرس را در پست های دلخواه فعال کنند
 • هر پستی می تواند با افزونه Classic Editor وردپرس یا ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس 5 ویرایش شود
 • هر پستی می تواند با آخرین ویرایشگری که ادیت شده است مجددا با همان ادیتور باز شود

علاوه بر این ها، افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس امکان استفاده در پست ها و پست تایپ های دلخواه را نیز دارا است.

ادیتور قدیمی وردپرس

کار با افزونه کلاسیک ادیتور بسیار ساده است. اگر به دنبال یک افزونه ساده برای بازگشت به ادیتور قدیمی وردپرس هستید راه حل شما افزونه Classic Editor وردپرس است. این افزونه را می توان یکی از بهترین افزونه های وردپرس در این زمینه دانست. پس از نصب افزونه نیاز به تنظیمات خاصی نیست. تنها پس از نصب افزونه و بدون هیچ اقدامی، افزونه گوتنبرگ غیرفعال می شود و افزونه ویرایشگر کلاسیک جایگزین آن می گردد.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس افزونه کلاسیک ادیتور افزونه Classic Editor

افزونه ویرایشگر کلاسیک در وردپرس شبکه نیز به خوبی عمل می کند. بنابراین حتی اگر یک وردپرس شبکه ای دارید و از وردپرس 5 استفاده می کنید، نگران نباشید. با نصب افزونه کلاسیک ادیتور در وردپرس خود می توانید ادیتور قدیمی وردپرس را به سایت های خود اضافه کنید.

دو گزینه در تنظیمات افزونه Classic Editor برای شبکه پیش روی شما خواهد بود.

 1. با فعال کردن افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس در شبکه، ویرایشگر تمام سایت های شبکه به ادیتور قدیمی وردپرس تبدیل شوند.
 2. با فعال نبودن افزونه در شبکه، مدیر سایت می تواند افزونه را برای سایت خود فعال کند و امکانات افزونه Classic Editor را در اختیار کاربران قرار دهد.

تغییر ویرایشگر وردپرس 5 (حذف ویرایشگر گوتنبرگ)

به زودی در مقاله ای جداگانه به معرفی تمام افزونه های تغییر ویرایشگر وردپرس 5 به ویرایشگر کلاسیک وردپرس جهت حذف ویرایشگر گوتنبرگ خواهیم پرداخت. سعی می کنیم بهرتین افزونه های ارائه شده در این زمینه را معرفی و مقایسه نماییم. منتظر این مقاله از وردپرس باران باشید.

دانلود افزونه ویرایشگر کلاسیک - افزونه Classic Editor

صفحه افزونه

4 دیدگاه. دیدگاهی بگذارید

 • Avatar
  محمد رضا گلزار
  2019-03-05 19:47

  افزونه Disable Gutenberg هم هست که امکانات بیشتری داره ولی کلاسیک ادیتور رسمی هست و مطمئن تره به نظرم. ویرایشگر بلوکی واقعا یه مشکل بزرگ بود تو وردپرس 5. مرسی وردپرس باران

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2019-03-05 19:52

   سلام دوست من. سپاس از نظر شما. بله افزونه Disable Gutenberg هم کاربرد مشابهی داره که بزودی در وردپرس باران معرفی می کنیم. افزونه Disable Gutenberg اولین افزونه ای هست که برای بازگرداندن ویرایشگر قدیمی وردپرس نوشته شده. ولی کلاسیک ادیتور که با تبلیغات توسعه دهنده گوتنبرگ ارائه شده با استقبال خیلی بیشتری مواجه شد که توسعه دهنده افزونه Disable Gutenberg هم در صفحه رسمی معرفی افزونه به این موضوع اشاره داشته.

   پاسخ
  • افزونه Gutenberg یک اشتباه بزرگ بود

   پاسخ
   • مجتبی تبسمی
    مجتبی تبسمی
    2019-09-02 16:23

    سلام دوست من. برای ما کاربران قدیمی وردپرس شاید تغییر ویرایشگر کلاسیک که سال ها با آن کار کرده ایم به صفحه ساز گوتنبرگ دشوار باشد و درست است که استقبال خوبی نیز از آن نشده است اما به عقیده شخصی بنده گوتنبرگ می تواند در آینده رقیب سرسخت صفحه سازهای قدرتمندی مثل ویژوال کامپوزر و المنتور باشد. البته این موضوع بستگی به سیاست های توسعه دهندگان هسته وردپرس خواهد داشت. سپاس از نظر شما. برای شما آرزوی موفقیت دارم.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس افزونه کلاسیک ادیتور افزونه Classic Editor
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست