Mobile First Index چیست؟ – تاثیر Mobile First Index بر سئو سایت در سال 2018

این بار در مرجع آموزش سئو، به یکی از جدیدترین عوامل موثر بر سئو سایت می پردازیم. این مقاله با عنوان Mobile First Index چیست؟ – تاثیر Mobile First Index بر سئو سایت در سال 2018 می باشدMobile First Index قابلیت جدیدی است که گوگل به تازگی ایجاد نموده است. تاثیر Mobile First Index بر روی نتایج گوگل بر اساس نسخه موبایل می باشد. در مقاله قبلی که در خصوص الگوریتم Mobilegeddon بحث نمودیم، ضرورت استفاده از این الگوریتم گوگل را بیان نمودیم. استفاده از نسخه موبایل برای سایت ها از سال 2015 رونق گرفت و به تدریج فرا گیر شد. حال تاثیر این الگوریتم را می توان به وضوح در Mobile First Index مشاهده نمود و در سال 2018 اهمیت این که سایت موبایل فرندلی باشد به وضوح در رتبه بندی سایت ها تاثیر گذار است.

Mobile First Index چیست؟

Mobile First Index دقیقا همان چیزی است که از نامش پیداست. یعنی در ابتدا نسخه موبایل سایت شما در دیتابیس گوگل ایندکس خواهد شد و معیار رتبه بندی سایت نیز بر اساس نسخه موبایل خواهد بود.این معیار از سال 2018 شروع به کار نمود. اگر ترافیک ورودی به سایت خود را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که بیشترین ورودی به سایت شما از طریق اسمارت فون ها می باشد. دلیل استفاده از نام Mobile First در این قابلیت این است که ابتدا نسخه موبایل ایندکس و اگر یک سایت دارای نسخه موبایل مناسب نباشد، نسخه دسکتاپ این سایت ایندکس خواهند شد. اما نداشتن نسخه موبایل مناسب موجب کاهش رتبه سایت خواهد شد. در نتیجه موجب افت ترافیک ورودی به سایت خواهد شد. در نتیجه داشتن یک سایت مناسب با نسخه موبایل می تواند در ایندکس از طریق دسکتاپ هم تاثیر گذار باشد.

لازم است چند نکته مهم را برای شما خاطر نشان کنم. برخی از سایت ها ممکن است دارای دو ورژن از یک سایت باشند. یعنی نسخه موبایلی این سایت ها با نسخه دستکتاپ دارای دو آدرس جدا باشند. مثلا در ابتدای آدرس با یک m شروع شوند مانند m.domain.com.n. در این صورت می بایست نکات بسیاری را رعایت نمایند. در صورتی که سایت شما چنین حالتی نباشد، زیاد نگران نباشید.

عوامل موثر در Mobile First Index بر سئو سایت در سال 2018

اولین چیزی که نیاز است بدانید این است که این موضوع اصلا وحشت آور نیست. اگر سایت شما به صورت دو آدرس می باشد کافی است نکات زیر را رعایت کنید. با رعایت نکات زیر به راحتی می توانید رتبه اصلی واقعی خود را بدست آوردید. در وهله اول سعی کنید آدرس هر دو نسخه را یکسان نمایید. از طریق کد نویسی سایت خود را به حالت ریسپانسیو در بیاورید. نکته مهم در این کار این است که نباید محتوای حالت دسکتاپ و موبایل با هم فرق داشته باشد. یعنی محتوای هردو یکسان باشد. اما رعایت نکات زیر برای ایندکس حالت موبایل الزامیست:

محتوای هر دو یکسان باشند

حتما به این نکته توجه داشته باشید که محتوایی که در حالت موبایل قرار دارد با نسخه دسکتاپ تفاوتی نداشته باشد. این یکسان بودن برای عکس ها و فیلم ها هم صادق می باشد. مطمئن شوید که فایل هایی که در نسخه موبایل استفاده می کنید قابل خزش و ایندکس شدن توسط ربات های گوگل باشند.

ساختار صفحات برای هر دو حالت یکسان باشد

نشانه گذاری های استاندارد یا همان Schema باید در هر دو نسخه از سایت شما موجود باشند و اگر آدرس دهی مجزایی برای نسخه موبایل خود استفاده می کنید، باید این نشانه گذاری ها در هر دو یکسان باشد.

اظلاعات متای توضیحات در هر دو حالت یکسان باشد

شما هنوز هم می خواهید عناوین تلفن همراه خود را برای تعداد کاراکترهای کوتاه تر بهینه سازی کنید، اما اطمینان حاصل کنید که همان اطلاعات و کلمات کلیدی مربوطه گنجانده شده است.

تنظیم ویژگی rel برای هر دو حالت

اگر از دو نوع آدرس دهی استفاده می کنید باید با استفاده از ویژگی های مانند rel=canonical و rel=alternate ارتباط این صفحات را به گوگل نمایش دهند.

ثبت سایت در وب مستر تولز

اگر سایت دسکتاپ خود را فقط در کنسول Google Search تأیید کرده باشید، مطمئن شوید که نسخه موبایل را نیز اضافه کرده و تأیید کنید.

آیا هنوز نمی خواهید سایت خود را موبایل فرندلی کنید؟

اگر همچنان بر این عقیده هستید که نیازی نیست سایت خود را مطابق استاندارد های گوگل در بیاورید، باید بگوییم که بازدید کنندگان بسیاری را از طریق موبایل از دست داده اید. تقریبا 55% کاربران از طریق موبایل وارد سایت شما خواهند شد و این یعنی این که شمت فقط 45% کاربران را دریافت نموده اید. اگر تا کنون در این امر کوتاهی نموده اید هم اکنون با یک طراح سایت حرفه ای تماس گرفته و به  سایت خود را برای موبایل بهینه نمایید.

نتیجه گیری:

در مقاله Mobile First Index چیست؟ – تاثیر Mobile First Index بر سئو سایت در سال 2018، دلیل اصلی استفاده از موبایل فرندلی مشخص گردید. دلیل این که از سال 2015 این رویه تاکید شد، این بود که در سال 2018 رتبه بندی سایت ها بر اساس نسخه موبایل خواهد بود. اگر سایت شما دراری نسخه موبایل نمی باشد نگران نباشید. در این حالت سایت شما در نسخه دسکتاپ ایندکس خواهد شد. اما شاهد افت رتبه و کاهش ترافیک ورودی به سایت خود خواهید بود. پس به سرعت سایت خود را برای موبایل بهینه نمایید. برای خواندن دیگر مطالب ما در خصوص آموزش سئو سایت به لینک زیر مراجعه نمایید.

لینک مقاله: آموزش رایگان سئو در دوره آموزش گام به گام سئو سایت وردپرسی

منبع: MOZ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Mobile First Index چیست؟ - تاثیر Mobile First Index بر سئو سایت در سال 2018
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست