افزونه وردپرس چیست؟ – پلاگین وردپرس چیست؟

در این مقاله از دوره آموزش کار با با وردپرس از مرجع آموزش وردپرس به مفهوم افزونه در وردپرس می پردازیم. در این مقاله به این سوال که افزونه وردپرس چیست؟ یا پلاگین وردپرس چیست؟ پاسخ می دهیم. شاید یک سایت وردپرسی راه اندازی کرده باشید و برای انجام کار خاصی از دیگران کمک خواسته باشید. مثلا برای افزودن یک ویژگی به سایت یا تغییر خاصی در سایت نیاز به راهنمایی داشته اید. احتمالا پاسخی که دریافت کرده اید این بوده که افزونه فلان را نصب کنید. یا پلاگین فلان را نصب کنید. در این مقاله بررسی می کنیم که افزونه وردپرس چیست؟ سپس در مقاله ای جداگانه نصب افزونه در وردپرس را می آموزیم. پس در ادامه مقاله با ما در وردپرس باران همراه باشید.

مقدمه ای در مورد افزونه وردپرس چیست؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که امکانات زیادی در اختیارمان قرار می دهد. کافی است وردپرس را نصب کنیم. قالب مورد نظر را نصب و فعال کنیم و شروع به فعالیت کنیم. اما فرض کنیم بخواهیم یک امکان به امکانات وردپرس اضافه کنیم. مثلا یک سایت تخصصی مثل وردپرس باران داریم که نیاز است گاهی کدهایی در سایت نمایش دهیم. یا مثلا برای جلوگیری از خطرات احتمالی حذف اطلاعات از هاست به یک سیستم بکاپ گیری خودکار برای وردپرس نیازمندیم. یا قصد داریم از زمینه های دلخواه برای سهولت در ثبت اطلاعات مثل لینک های دانلود در نوشته استفاده کنیم. یا قصد راه اندازی سیستم تیکت پشتیبانی یا تماس با ما داشته باشیم. شاید هم بخواهیم سیستم مدیریت وردپرس را به یک فروشگاه قدرتمند تبدیل کنیم. راه حل همه این نیاز ها افزونه یا پلاگین در وردپرس می باشد.

تعریف افزونه وردپرس چیست؟ پلاگین وردپرس چیست؟

افزونه یا به انگلیسی Plugin فایل های نصبی هستند که بر روی وردپرس نصب می شوند. افزونه ها امکاناتی را به سایت وردپرس اضافه می کنند یا تغییراتی را در سایت وردپرسی ایجاد می کنند. در جامعه وردپرس یک شعار است که می گوید “برای هر کاری افزونه ای وجود دارد”. افزونه برای کاربران وردپرس یا به قولی مدیران سایت وردپرسی امکان افزودن ویژگی ها و امکاناتی به سایت را فراهم می کند. بدون اینکه حتی مدیر سایت نیاز به داشتن دانش برنامه نویسی باشد.

توضیح در مورد افزونه چیست؟ پلاگین وردپرس چیست؟ با یک مثال

بگذارید به این سوال که افزونه وردپرس چیست یا پلاگین وردپرس چیست با یک مثال هم پاسخ دهیم. فرض کنید یک سایت وردپرسی داریم. وردپرس و کلیه امکانات اولیه ای که در اختیار ما قرار می دهد را مثل یک کامپیوتر شخصی در نظر می گیریم. کلیه امکانات اولیه وردپرس مثل بخش پیشخوان، نوشته ها، برگه ها و دیگاه ها و… را به عنوان قطعات سخت افزاری تشکیل دهنده این سیستم در نظر می گیریم. وردپرس با این امکانات، به طور کلی کامل و قابل استفاده برای عموم می باشد. همانند یک کامپیوتر با امکانات اولیه آن که قابل استفاده برای کارهای روزمره است.

حال فرض کنید برای اینکه مثلا بخواهیم صوت خود را با کیفیت بالا ضبط کنیم. یا نیاز داشته باشیم با کامپیوتر خود ارتباط تصویری از طریق اینترنت برقرار کنیم. برای این منظور نیاز است کامپیوتر خود را ارتقا دهیم. مثلا یک کارت صوت حرفه ای، وبکم و مودم اینترنت تهیه کنیم. در مورد وردپرس نیز چنین است. مثلا اضافه کردن امکانات حرفه ای ساخت فرم یا راه اندازی عضویت ویژه در سایت و… این ها همه امکانات اضافی برای افزایش کارکرد سایت محسوب می شوند. این امکانات به طور پیش فرض در وردپرس وجود ندارند. به نرم افزارهای جانبی قابل نصب روی وردپرس که امکانات وردپرس را ارتقا می دهند پلاگین یا افزونه می گوییم.

خلاصه پاسخ به سوال افزونه وردپرس چیست؟ پلاگین وردپرس چیست؟

در این مقاله در مورد افزونه وردپرس چیست؟ پلاگین وردپرس چیست؟ صحبت کردیم. همان طور که اشاره شد، افزونه یا پلاگین ها فایل های نصبی قابل نصب بر روی وردپرس می باشند. افزونه ها امکاناتی را به سایت وردپرس اضافه می کنند یا تغییراتی را در سایت وردپرسی ایجاد می کنند. در ادامه با یک مثال نیز به این سوال که افزونه وردپرس چیست؟ یا پلاگین وردپرس چیست؟ پاسخ دادیم. گفتیم می توانیم وردپرس را مثل یک کامپیوتر شخصی در نظر بگیریم. افزونه یا پلاگین ها موجب افزودن امکانات وردپرس می گردند. همان طور که ارتقای سخت افزاری در یک کامپیوتر جهت افزایش کارایی آن امکان پذیر است. در ادامه دوره آموزش کامل وردپرس به آموزش نصب افزونه در وردپرس و آموزش بروزرسانی افزونه ها می پردازیم. پس با ادامه آموزش ها با ما در وردپرس باران همراه باشید.


لینک آموزش نصب افزونه در وردپرس: آموزش نصب افزونه وردپرس

لیست افزونه های رایگان وردپرس: افزونه وردپرس


پیشنهاد وردپرس باران:

لیست سایر آموزش های دوره آموزش گام به گام وردپرس: دوره آموزش کامل وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

افزونه چیست؟ - پلاگین چیست؟
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست