آموزش افزونه وردپرس فارسی – افزونه تقویم جلالی وردپرس – افزونه wp-jalali

به نام خدا. امروز در مرجع آموزش وردپرس قصد داریم در مورد آموزش افزونه وردپرس فارسی یا افزونه تقویم جلالی وردپرس – افزونه wp-jalali بنویسیم. ابتدا افزونه وردپرس فارسی را معرفی می نماییم. ویژگی های افزونه تقویم جلالی وردپرس – افزونه wp-jalali را بیان می کنیم. همچنین آموزش افزونه را در این مقاله خواهیم داشت. از آنجایی که این افزونه در پکیج وردپرس فارسی وجود دارد، این آموزش را به عنوان جلسه ای در دوره آموزش وردپرس فارسی قرار دادیم. به توضیح توسعه دهنده این افزونه یک تقویم شمسی یا جلالی یا خورشیدی کامل می باشد. افزونه وردپرس فارسی همچنین یک پکیج پشتیبانی زبان فارسی برای وردپرس می باشد. در ادامه با معرفی و آموزش افزونه wp-jalali – افزونه تقویم جلالی وردپرس با ما در وردپرس باران همراه باشید.

معرفی افزونه وردپرس فارسی – افزونه تقویم جلالی وردپرس – افزونه wp-jalali

افزونه وردپرس فارسی یک افزونه کاربردی برای ما فارسی زبانان می باشد. افزونه wp-jalali به طور پیش فرض در پکیچ وردپرس فارسی موجود است. تنها با نصب این افزونه و بدون نیاز به کدنویسی، کلیه تاریخ های وردپرس به تقویم شمسی برگردان می شوند. تاریخ ثبت پست ها، برنامه ریزی ارسال زمان بندی پست ها، تاریخ ارسال دیدگاه ها و…، همه و همه به تاریخ اصیل تقویم شمسی تبدیل خواهند شد. آرشیو یا بایگانی های سایت که به صورت روزانه یا ماهانه صورت می گیرد نیز طبق تقویم شمسی در وردپرس انجام می گیرد. لینک ها یا همان پیوندهای یکتا نیز برای آرشیوها به تقویم شمسی تبدیل خواهند شد. در ادامه لیستی از ویژگی های افزونه وردپرس فارسی برای افزونه تقویم جلالی وردپرس آمده است.

ویژگی های افزونه وردپرس فارسی یا افزونه تقویم جلالی وردپرس – افزونه wp-jalali

تنظیمات دیداری افزونه وردپرس فارسی

 • اصلاح ظاهر مدیریت
 • تغییر قلم
 • تغییر اندازه قلم‌ها
 • و…

تنظیمات تاریخ شمسی در وردپرس و ساعت

 • تاریخ شمسی – تبدیل تاریخ ها در وردپرس به تقویم شمسی توسط افزونه wp-jalali
 • تبدیل خودکار تاریخ شمسی در نوشته ها
 • تاریخ در عنوان بایگانی مطالب
 • تنظیم ساعت پیش‌فرض وردپرس روی ایران – تهران
 • و…

تبدیل خودکار اعداد به فارسی با افزونه وردپرس فارسی

 • متن نوشته ها
 • عنوان نوشته ها
 • متن خلاصه ها
 • تاریخ ها
 • متن دیدگاه ها
 • تعداد دیدگاه ها
 • فهرست دسته ها

قواعد نگارشی و تبدیل خودکار حروف در افزونه وردپرس فارسی

 • اصلاح نمایش نماد ممیز در اعداد اعشاری توسط افزونه وردپرس فارسی
 • تبدیل حروف «ي» و «ك» عربی به «ی» و «ک» فارسی

دانلود افزونه وردپرس فارسی یا همان افزونه تقویم جلالی وردپرس – افزونه wp-jalali

در صورتی که پکیج وردپرس فارسی را نصب کرده باشید، افزونه وردپرس فارسی به طور پیش فرض در آن موجود می باشد. افزونه وردپرس فارسی یک افزونه رایگان وردپرس می باشد. لذا در مخزن وردپرس موجود است. در پایان همین مقاله لینک دانلود افزونه وردپرس فارسی یا افزونه تقویم جلالی وردپرس wp-jalali آمده است. برای دانلود افزونه wp-jalali به بخش دانلود این مطلب مراجعه نمایید.

آموزش افزونه وردپرس فارسی – افزونه تقویم جلالی وردپرس – افزونه wp-jalali

افزونه وردپرس فارسی یا افزونه تقویم جلالی وردپرس، پنل تنظیمات ساده و مشخصی دارد. توضیحت گزینه های آن نیز واضح است. پس از نصب افزونه، گزینه وردپرس فارسی در پیشخوان اضافه می شود. برای تغییر تنظیمات افزونه وردپرس فارسی روی این گزینه کلیک می کنیم. کلیه گزینه های تنظیمات افزونه در یک صفحه لیست شده اند. در ادامه کاردکرد هر یک از گزینه های تنظیمات افزونه تقویم جلالی وردپرس را بررسی خواهیم کرد.

آموزش افزونه وردپرس فارسی - افزونه تقویم جلالی وردپرس - افزونه wp-jalali

تنظیمات دیداری افزونه وردپرس فارسی wp-jalali

اصلاح ظاهر مدیریت شامل تغییر قلم،‌ تغییر اندازه قلم‌ها و… که منجر به زیباتر شدن محیط مدیریت می‌شود: با فعال کردن این گزینه در تنظیمات افزونه وردپرس فارسی، فونت محیط پیشخوان وردپرس فارسی به فونت زیبای یکان تبدیل می شود. اندازه فونت ها برای زیباتر شدن محیط متناسب زبان فارسی می شوند. همچنین یک سری استایل های دیگر نیز به پیشخوان وردپرس اعمال خواهد شد.

تنظیمات ساعت و تاریخ شمسی افزونه wp-jalali در وردپرس

 • تاریخ تمامی بخش‌های وردپرس از میلادی به شمسی تبدیل شود: همان طور که از توضیحات مشخص است، تاریخ تمامی بخش ها به تقویم شمسی تبدیل می شود.
 • تبدیل خودکار تاریخ در نوشته‌ها: با فعال کردن این گزینه اگر در نوشته های خود تاریخی نوشته باشیم به طور خودکار به تقویم شمسی تبدیل خواهد شد. ذکر این نکته را الزامی می دانیم که این تغییرات صرفا در هنگام نمایش اعمال می شوند. لذا با غیرفعال کردن افزونه نوشته اصلی با تاریخ اصلی نمایش داده می شود.
 • تاریخ در عنوان بایگانی مطالب به تاریخ شمسی تبدیل شود: این گزینه امکان تبدیل تاریخ ها به تقویم شمسی را در عنوان بایگانی ها یا همان آرشیو مطالب سایت فراهم می کند.
 • ساعت پیش‌فرض ایران/تهران باشد: برای تبدیل زمان پیش فرض وردپرس به وقت محلی ایران، این گزینه را فعال می کنیم.
 • نمایش نام ماه بصورت کامل: در حالت پیش فرض نام ماه های شمسی در وردپرس به صورت چند حرف اول هر ماه ظاهر می شود. مثلا برای ماه دوم ماه در تقویم شمسی واژه “ارد” قرار می گیرد. برای نمایش نام کامل ماه این گزینه را فعال می کنیم.
 • نام ماه‌ها مطابق با کشور ایران/افغانستان: از آنجا که افزونه وردپرس فارسی برای فارسی زبانان جهان طراحی شده است، شامل سایر کشورهای فارسی زبان به غیر از ایران نیز می شود. لذا برای تنظیم نام ماه ها مطابق تقویم شمسی ایران، این گزینه را روی ایران تنظیم می نماییم.

تبدیل اعداد به فارسی با افزونه وردپرس فارسی  – افزونه wp-jalali

با استفاده از گزینه های موجود در این قسمت، می توانیم تبدیل خودکار اعداد به فارسی در وردپرس را در بخش های مختلف فعال کنیم. برای مثال اگر متن نوشته ها را فعال کنیم، تمام اعداد در متن نوشته ها به طور خودکار به اعداد فارسی تبدیل می شوند.

قواعد نگارشی و تبدیل خودکار حروف در افزونه وردپرس فارسی – افزونه wp-jalali

استفاده از «٫» به جای «.» به عنوان نشانه اعداد اعشاری: همانطور که می دانیم نماد ممیز در اعداد انگلیسی، دات یا همان نقطه «.» می باشد. اما در زبان فارسی ممیز در اعداد اعشاری با علامت «٫» مشخص می گردند. از این گزینه برای اصلاح نمایش نماد ممیز در اعداد اعشاری برای زبان فارسی استفاده می شود.

تبدیل خودکار حروف «ي» و «ك» عربی به «ی» و «ک» فارسی در هنگام نمایش و جستجوی هوشمند برای تمامی ترکیب‌های ممکن در هنگام جستجو: تفاوت بین حروف فارسی و عربی و تنوع سییستم عامل ها و نرم افزارهای کاربران موجب بروز مشکلاتی در سایت می شود. فرض کنید متنی که در سایت می نویسیم تماما از حروف فارسی استفاده شده باشد. حال کاربری برای جستجوی واژه ای مثل “ابزارک” از کیبورد سیستم خود که عربی است استفاده نماید. مطمئنا در کیبورد عربی برای نگارش واژه ازارک باید از “ابزارك” استفاده کند. این اختلاف موجب می شود نتایج جستجوی مورد نظر مطابق انتظار نباشد. برای رفع مشکل این اختلاف زبان عربی و فارسی بهتر است این گزینه را فعال نماییم.

تنظیمات خاص در افزونه تقویم جلالی وردپرس – افزونه wp-jalali

در قسمت های قبلی معرفی افزونه وردپرس فارسی یا همان تقویم جلالی وردپرس – افزونه wp-jalali به معرفی گزینه های تنظیمات آن پرداختیم. همان طور که اشاره شده تبدیل تاریخ ها در وردپرس به تقویم شمسی، تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در وردپرس و تبدیل حروف عربی و قواعد نگارشی هنگام نمایش نوشته ها انجام می گیرند. یعنی با غیرفعال کردن افزونه کلیه تغییرات به حالت قبل باز می گردند. برای اینکه تبدیلات مذکور در خود نوشته ذخیره شوند و مستقل از افزونه باشند، این گزینه را فعال می کنیم. توجه داشته باشید فعال کردن این گزینه صرفا در هنگام ذخیره نوشته ها اعمال می شود. لذا نوشته های قبلی شامل تغییرات نخواهند بود. به توصیه توسعه دهنده افزونه وردپرس فارسی، فعال کردن این گزینه برای سایت های پربازدید مفید خواهد بود.

نتیجه گیری

در این مقاله از آموزش وردپرس به معرفی افزونه وردپرس فارسی یا افزونه wp-jalali پرداختیم. ویژگی های افزونه تقویم جلالی وردپرس را بررسی کردیم. در ادامه با آموزش گزینه های تنظیمات افزونه تقویم شمسی در وردپرس آموزش را تکمیل نمودیم. استفاده از افزونه وردپرس فارسی به همه سایت های فارسی زبان پیشنهاد می شود.

 

پیشنهاد وردپرس باران:

لیست سایر آموزش های دوره آموزش گام به گام وردپرس در آموزش وردپرس فارسی

دانلود افزونه وردپرس فارسی - افزونه wp-jalali

صفحه افزونه

2 دیدگاه. دیدگاهی بگذارید

 • Avatar
  ابراهیم رئیسی
  2021-09-07 12:09

  آیا افزونه جلالی با نسخه جدید وردپرس 5.7 هنوز سازگار هست؟ چرا این پلاگین وردپرس فارسی را بروز نمی کنید؟

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2021-09-08 10:11

   سلام آقای رئیسی
   بله. مشکلی در هماهنگی با آخرین نسخه وردپرس 5.8 نیست. این افزونه توسط وردپرس باران توسعه داده نشده است و ما فقط این افزونه را در سایت معرفی کرده ایم. بروزرسانی توسط توسعه دهنده باید انجام شود.
   با سپاس

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آموزش افزونه وردپرس فارسی - افزونه تقویم جلالی وردپرس - افزونه wp-jalali
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست