تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس – تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

و اما رسیدیم به بحث مهم پیوند یکتا در وردپرس. در این قسمت از دوره آموزش کامل وردپرس از مرجع آموزش وردپرس، آموزش تنظیمات وردپرس را ادامه می دهیم. این بار به تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس و آموزش تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس می پردازیم. دلیل تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس و بهترین پیوند یکتا در وردپرس را بررسی می کنیم. در قسمت اول مقاله به آموزش تنظیمات عمومی و تنظیمات نوشتن وردپرس پرداختیم. در قسمت دوم گزینه های بعدی تنظیمت یعنی تنظیمات خواندن وردپرس و تنظیمات رسانه وردپرس را بررسی نمودیم.. در صورتی که هنوز قسمت اول و دوم آموزش تنظیمات وردپرس را مطالعه نکرده اید ابتدا به آن مقالات مراجعه نمایید.

پیش از این مقاله بخوانید : قسمت اول آموزش تنظیمات وردپرس

مقدمه تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

پیوندهای یکتا در وردپرس یا Permalink یکی از بخش های مهم تنظیمات وردپرس می باشد. در تنظیمات پیوندهای یکتا می توانید ساختار لینک ها در وردپرس را مدیریت نماییم. منظور از ساختار لینک ها در تنظیمات پیوند یکتا نحوه نمایش لینک ها به کاربر یا موتور های جستجو می باشد.

اکنون که این مطلب را می خوانیم، یک صفحه از وردپرس را می خوانیم. به عبارتی توسط یک لینک به سایت وردپرس متصل شده ایم. اگر به نوار آدرس مرورگر دقت کنیم می بینیم که لینک ها در وردپرس یا هر سایت دیگر با آدرس سایت آغاز می شوند. در ادامه ساختار لینک برای اتصال به مطلب یا نوشته وجود دارد. در تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس می توانیم ساختار پیوندهای یکتا یا به عبارتی ساختار لینک ها در وردپرس را شخصی سازی نماییم.

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس و یا تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس همانند دیگر تنظیمات مدیریتی وردپرس به سادگی از بخش پیشخوان امکان پذیر می باشد. برای ورود به بخش مدیریت پیوندهای یکتا ابتدا وارد پیشخوان وردپرس می شویم. سپس از بخش تنظیمات و در ادامه بر روی تنظیمات پیوندهای یکتا کلیک می کنیم تا وارد مدیریت پیوندهای یکتا شویم. دو دسته تنظیمات کلی در این بخش وجود دارد.

 • تنظیمات عمومی پیوندهای یکتا در وردپرس
 • تنظیمات اختیاری – تنظیمات پیوند یکتا برای دسته بندی ها و برچسب ها در وردپرس

در ادامه با یک مقدمه دلیل تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس را عنوان می کنیم. اهمیت ساختار لینک ها در وردپرس و تاثیر آن در بهبود رتبه سایت را بررسی می کنیم. سپس به آموزش تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس می پردازیم.

چرا تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس ؟

پیوندهای یکتا در وردپرس یا ساختار لینک ها در وردپرس به طور پیش فرض به صورت نامفهومی برای کاربر و موتورهای جستجو می باشد. به نمونه لینک زیر توجه می کنیم:

https://wpbaran.ir/?p=172

همانطور که می بینیم ساختار لینک هیچ اطلاعاتی در مورد موضوع، عنوان، محتوا یا… لینک به کاربر یا موتورهای جستجو نمی دهد. تا زمانی که لینک را باز نکرده باشیم محتوای آن مشخص نمی باشد. حتی اینکه این لینک در مورد چه است و چه اطلاعاتی را در بر میگیرد نداریم. حال به مثال زیر توجه کنیم:

https://wpbaran.ir/wordpress-settings-tutorial-part-2/

همانطور که در مثال بالا مشخص است ساختار لینک ها در وردرس یا پیوندهای یکتا در وردپرس طوری دیگر تنظیم شده است. در این ساختار پیوندها حاوی توضیح کوتاهی در مورد محتوای نوشته می باشد. در مثال فوق با یک نگاه به لینک می توانیم بفهمیم نوشته در مورد آموزش تنظیمات وردپرس و قسمت دوم می باشد. حال به یک مثال دیگر توجه کنیم:

wpbaran.ir/wordpress-tutorial/wordpress-settings-tutorial-part-2/

در این مثال تنظیمات پیوندهای یکتا به گونه ای است که حاوی دسته بندی موضوع و در ادامه عنوان نوشته می باشد. در یک چنین ساختار لینک در وردپرس با یک نگاه، موضوع و عنوان نوشته مشخص می گردد. مثلا در مثال فوق با دیدن لینک، متوجه می شویم که آدرس مربوط به یک نوشته در دسته آموزش وردپرس و با موضوع آموزش تنظیمات وردپرس می باشد.

تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس

در این قسمت با آموزش تغییر پیوندهای یکتا چگونگی تغییر ساختار لینک ها در وردپرس را می آموزیم. در ادامه به چالش انتخاب بهترین پیوند یکتا در وردپرس پاسخ می دهیم.

آموزش تغییر پیوند های یکتا در وردپرس

برای تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس ابتدا وارد پیشخوان، سپس تنظیمات و در ادامه وارد بخش تنظیمات پیوندهای یکتا می شویم. تنظیمات به دو دسته تنظیمات عمومی پیوندهای یکتا و تنظیمات اختیاری تقسیم می شوند. تنظیمات عمومی برای تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس در حالت کلی به کار می روند. این ساختار برای تمام نوشته های وردپرس اعمال خواهند شد. و اما تنظیمات اختیاری برای تغییر پیوندهای یکتا در مورد دسته بندی ها و برچسب های وردپرس به کار می روند. در ادامه به توضیح هر یک از ساختارهای لینک در وردپرس می پردازیم.

تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس - تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

پیوند یکتای ساده

ساده ترین حالت پیوند یکتا در وردپرس حالت ساده است. این ساختار پیوند به صورت پیش فرض در وردپرس فعال است. استفاده از این ساختار لینک در وردپرس به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

پیوند یکتا روز و نام

در تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس به حالت روز و نام، لینک ها بر اساس تاریخ سال و ماه و روز ساخته می شوند. نام نوشته نیز در پایان لینک قرار میگیرد. این نوع ساختار لینک، برای سایت های وبلاگی یا شخصی با بروزرسانی های روزانه مناسب می باشد. در صورتی که تمایل داشته باشیم تاریخ ثبت نوشته ها در لینک درج شود این ساختار پیوند یکتا در وردپرس پیشنهاد می شود.

پیوند یکتا ماه و نام

در ساختار لینک ها بر اساس ماه و نام، تنظیم پیوند یکتا مشابه حالت قبل می باشد. با این تفاوت که تاریخ براساس سال و سپس ماه می باشد.

پیوند یکتا عددی

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس در حالت عددی تقریبا مشابه حالت ساده می باشد. استفاده از این ساختار توصیه نمی شود.

پیوند یکتا نام نوشته

در تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس به نام نوشته، ساختار لینک شامل نام نوشته پس از آدرس سایت می باشد. همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم در حالتی که نام نوشته در ساختار لینک نمایش داده شود خوانایی لینک بالا می رود. کاربرن با مشاهده لینک به عنوان نوشته موجود در پست مربوطه پی می برند. موتورهای جستجو نیز به این ساختار پیوند یکتا اعتبار بیشتری می دهند.

پیوند یکتا با ساختار دلخواه

یکی دیگر از نقاط انعطاف وردپرس، قابلیت تغییر پیوند یکتا در وردپرس به صورت کاملا شخصی و با ساختار دلخواه پیوند یکتا می باشد. در ساختار دلخواه امکان تنظیم ساختار لینک ها با انعطاف بالایی امکان پذیر می باشد. در این سختار لینک می توانیم از موارد زیر به صورت دلخواه استفاده نماییم.

 • نام نویسنده پست
 • دسته بندی نوشته
 • نام نوشته
 • شناسه پست
 • سال
 • ماه
 • روز
 • ساعت
 • دقیقه
 • ثانیه
 • و یا هر نوشته دلخواه دیگر

برای تنظیم ساختار پیوند یکتا در حالت دلخواه کافی است ساختار لینک را در باکس مربوطه بنویسیم. برای این منظور از کدهای برچسب های موجود استفاده می کنیم.

در پایان نیز با کلیک بر روی دکمه ذخیره تغییرات، تنظیمات تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس ذخیره می شوند.

تنظیمات اختیاری در پیوندهای یکتا

وردپرس به طور پیش فرض برای لینک مربوط به دسته بندی ها و برچسب ها از ساختار پیش فرض استفاده می کند. این ساختار لینک در وردپرس برای دسته بندی ها و برچسب ها به ترتیب به شکل زیر هستند.

ساختار پیش فرض پیوندهای یکتا برای مبنای دسته بندی ها:

https://wpbaran.ir/category/tutorials/wordpress-tutorials/

ساختار پیش فرض پیوندهای یکتا برای مبنای برچسب ها نیز مشابه است. با این تفاوت که به جای کلمه category از tag در ساختار لینک قرار می گیرد.

همانطور که می بینیم ابتدا کلمه category و سپس عنوان دسته برای دسته بندی ها در ساختار لینک وجود دارد. همچنین برای برچسب ها کلمه tag و سپس عنوان برچسب آمده است. در ساختار درختی دسته بندی مطالب در وردپرس نیز دسته بندی ها به ترتیب ساختار درختی در پیوند یکتا ظاهر می شوند. همانند آنچه در مثال بالا آمده است.

تغییر مبنای دسته ها و مبنای برچسب ها در وردپرس از تنظیمات اختیاری در پیوند های یکتا

در تنظیمات اختیاری پیوندهای یکتا در وردپرس دو باکس ورودی برای تغییر مبنای دسته ها و برچسب ها داریم. در صورتی که نخواهیم از ساختار پیش فرض مبنای دسته ها و مبنای برچسب ها استفاده کنیم از این تنظیمات استفاده می کنیم. تغییر مبنای دسته موجب تغییر واژه پیش فرض در ساختار لینک دسته ها می شود. همچنین تغییر مبنای برچسب ها نیز کارکردی مشابه مبنای دسته ها در مورد برچسب ها دارد.

مبنای دسته: در این باکس کلمه ای را می نویسیم که می خواهیم به جای کلمه category در ساختار آدرس لینک دسته ها باشد.

مبنای برچسب: در این باکس نیز کلمه ای را می نویسیم که می خواهیم به جای کلمه tag در ساختار آدرس لینک برچسب ها باشد.

در پایان نیز با کلیک بر روی دکمه ذخیره تغییرات، تنظیمت اختیاری را اعمال می کنیم.

بهترین پیوند یکتا در وردپرس

تا اینجا تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس و آموزش تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس را بررسی نمودیم. ولی بهترین پیوند یکتا در وردپرس کدام است؟ چطور بهترین پیوند یکتا در وردپرس را انتخاب کنیم؟ انتخاب بهترین پیوند یکتا، موضوع مقاله ای است که به صورت اختصاصی به این موضوع پرداخته است. برای مطالعه مقاله به لینک زیر مراجعه نمایید.

لینک مقاله آموزش انتخاب بهترین پیوند یکتا در وردپرس بزودی

سایر قسمت های آموزش تنظیمات: آموزش تنظیمات وردپرس

پیشنهاد وردپرس باران:

لیست سایر آموزش های دوره آموزش گام به گام وردپرس: دوره آموزش کامل وردپرس

2 دیدگاه. دیدگاهی بگذارید

 • با سلام من هر کاری میکنم نمیتونم گزینه بیشتر بخوانید را حذف کنم وقتی از منوها وارد صفحه میشیم بخشی از مطلب را میاره بقیه رو مینویسه بیشتر بخوانید من میخام مستقیم از منوها وارد صفحه اصلی بشه ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • مجتبی تبسمی
   مجتبی تبسمی
   2022-05-09 10:16

   سلام دوست من
   گزینه ادامه مطلب، مطالعه بیشتر، بیشتر بخوانید و مواردی مثل این ها در صفحات آرشیو مثل دسته بندی ها و برچسب ها در قالب های وردپرس نمایش داده می شود. مطلب کامل در لینکی جداگانه در صفحه تکی نوشته ها و محصولات و… است. اگر در منوهای سایت می خواهید به یک نوشته لینک دهید باید لینک همان نوشته را مطابق آموزش منوها در وردپرس مستقیم درج کنید.
   با سپاس

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس - تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس
آموزش وردپرس
آموزش وردپرس
افزونه های ضروری
فهرست